Ana Sayfa Blog TBDY-2018'e Göre Kirişsiz Döşemeler

TBDY-2018’e Göre Kirişsiz Döşemeler

Özellikle Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018’de yer alan yükseklik sınırı nedeniyle projelerde tercih edilme oranlarının düştüğü asmolen döşemeli taşıyıcı sistemler yerine fiktif kirişli, mantar, tünel kalıp vb. kirişsiz döşeme sistemleri kullanılmaya başlanmıştır.

Ancak bu tip sistemlerin şantiye ortamındaki imalatı gibi tasarım ve projelendirme aşamaları da dikkatle yapılmalıdır. Bu yazımda bazı kontrol memuru meslektaşlarımın yanlışlarını engellemeyi ve diğer meslektaşlarıma da daha basit örneklerle nasıl ön çalışma yapılması gerektiğini aktarmayı amaçlamaktayım.

İlk olarak dikkat edilmesi gereken husus davranış katsayısı ve yükseklik sınırı için bina taşıyıcı sistemini belirlemektir. Bu sebeple yapılacak betonarme yapılar; A12, A13 ve A32 olmak üzere 3 sınıfta yer almaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere bu tip sistemler süneklik düzeyi karma taşıyıcı sistemler olarak tasarlanamaz. Bazı meslektaşlarımın iddia ettiği gibi, Madde 4.3.4.6 (∑M_dev ≥ 0,75 M_o) kontrolü yapılmaz, gerek de olmayacaktır. Sebebi ise aşağıdaki maddelerin 1.’sinde yer almaktadır.

Bu tip yapılarda Madde 4.3.4.4’e göre deprem etkilerinin tamamı perdeler tarafından karşılanacaktır. Bu sistemlerin hesabı 2 aşamada olmalıdır:

1. Hesap sırasında kolonlar alttan ve üstten mafasallı kabul edilecektir. Buradaki amaç kolonların deprem etkisi altında moment almamasını sağlamaktır. Gerçek durumda bu oluşmayacaktır ancak olası bir kolon plastikleşmede yapının ayakta durması garanti altına alınmaktadır. Yani yapı hasar görebilir ancak toptan göçme gerçekleşmeyecektir. Bu hesabı yaptığımız için ∑M_dev ≥ 0,75 M_o hesabı gereksiz duruma gelmektedir. Çünkü zaten bu hesaba göre perdeler depremde oluşan momentlerin tamamını alacaktır.

2. Çerçeve kolonların bağlantıları monolitik modellenecektir.

En son olarak da bu iki hesabın en elverişsizine göre tasarım yapılacaktır.

Perdesiz kirişsiz döşemeli taşıyıcı sistem tasarımı yapılabilir mi?

Hiçbir zaman perdesiz kirişsiz döşeme tasarımı yapılamaz. Çünkü hesap yaklaşımımızdan biri olan, alttan ve üstten mafsallı kolon sisteminin ayakta kalması beklenemez.

İnş. Müh. Engin KIRMIZIGÜL
Tel: 0 (505) 284 96 21

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Engin KIRMIZIGÜL
Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği 2013 mezunudur. Yurtiçi ve yurtdışında bulunan bir çok prestijli işte tasarım mühendisi olarak yer almıştır. Ayrıca bir çok basit yapısal analiz yazılımları geliştirmiştir. Hali hazırda yeni bir yazılım projesi üzerinde çalışmaktadır.

2 YORUM

  1. Sayın Ree, doğrudur. Bizim asmolenden kastımız TS500’de belirtilen kurallar çerçevesinde uygulanan tek doğrultulu dişli döşemelerdir. Yani dolgulu (asmolen) yada dolgusuz tek doğrultulu dişli döşemeler TBDY-2018 Tablo 4.1’e göre A23 veya A24 olarak tasarlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz. Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz   Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

SON YORUMLAR