Ana Sayfa Güncel Haberler Teşvik Sistemi İle İş Kazaları Azalacak

Teşvik Sistemi İle İş Kazaları Azalacak

İnşaat sektörü için son yıllarda artan iş kazalarını azaltmak amacıyla teşvik sistemi getirildi. 10 veya daha fazla çalışanı bulunan müteahhitler iş kazası ile karşılaşmadıkların da prim indiriminden yararlanacak. Bir nevi ödül bir nevi ceza olarak görülen bu sistemde hükümet, iş kazalarının en düşük orana indirilmesini amaçlıyor. İş kazası görülmeyen işyerlerinde uygulanacak teşvik ile birlikte 3 yıl geçerli şartlar gerçekleştirilecek. Prim teşviki sayesinde özellikle çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10 veya daha fazla çalışanı bulunan işyerleri fayda sağlayacak.

Teşvik Sistemi Nasıl İşleyecek?

İnşaatlar ve madenler gibi çok tehlikeli sınıflarda bulunan ve risk oranı yüksek olan işyerlerinde bu sistem uygulanacak. İnşaatlarda müteahhitler birden fazla tehlikeli sınıfta iş yerleri bulunduğunda ise toplam çalışan sayısı üzerinden değerlemeye alınacak.

İş kazası yaşanmaması durumunda alınacak teşvik ile işsizlik sigortası müteahhitler için işveren payı olarak yüzde 1 şeklinde hesaplanacak. Minimum 11 işçi üzerinden hesaplama yapıldığında 2558,40 TL brüt ücret üzerinden her işçi için 76,76 TL prim ödenirken, teşvik ile bu tutar 526,75 TL’ye düşecek. İşçi ücreti ve sayısı yükseldikçe prim yeniden hesaplanacak ve işveren daha karlı çıkacak.

Program için başvuru yapılması gerekmezken, SGK tarafından yapılan işveren incelemeleriyle teşvik otomatik olarak sağlanacak. İş kazası yaşanması durumlarında ise yeniden başvuru yapılarak sürecin yeniden başlatılması gerekecek. Bu başvurunun yapılmaması durumunda ise 5 yıl süreyle teşvikten men cezası alınacak. İşverenler prim ödemelerini eksik yaparken, gecikme cezası ve zammı ile birlikte geri tahsil edildiği için her işçi başına yüksek bir meblağa karşılık geleceği de görülüyor.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mart 2020) -

SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al
Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

THY’nin iç hatlardaki bütün uçuşları belli oldu

0
Korona Virüsü Covid-19 salgını nedeniyle, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürlüğünden iç hat seferleri ile ilgili açıklama yapıldı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin yaptığı...