Ana Sayfa Güncel Haberler 'Türk Akımı'nda pürüzler aşılamıyor

‘Türk Akımı’nda pürüzler aşılamıyor

- Reklam-

Türkiye ve Rusya arasındaki “Türk Akımı” olarak adlandırılan ve müzakereleri dondurulan doğalgaz boru hattı projesinde birçok konuda anlaşma sağlanamıyor.

“Türk Akımı” olarak adlandırılan ve müzakereleri bir süre önce dondurulan projede, bazı anlaşmazlıkların aşılamadığı belirtiliyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen yılTürkiye ziyareti sırasında duyurduğu projede, Rus enerji şirketi Gazprom’un, Türkiye’ye ihraç ettiği doğalgazın fiyatında şubatta teklif ettiği 10,25’lik indirime dair anlaşmayı imzalamaması, görüşmelerde ilerleme sağlanamamasının ana nedenlerinden gösteriliyor.

- Reklam-

Rusya’nın doğalgazda en büyük ikinci müşterisi olan Türkiye, Avrupa’nın Rus gazına giderek azalan talebi ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle doğalgaz indiriminin projedeki gelişmelerden bağımsız sağlanması gerektiği görüşünde.

İnşa edilmesi planlanan boru hattının Türkiye’nin boru hattı sistemine dahil edilip, edilmeyeceği görüşmelerin tıkanmasına neden olan bir başka başlık arasında yer alıyor.

Türkiye, hattın, ülkedeki doğalgaz boru hattı sistemine dahil edilmesini isterken, Rusya, hattın söz konusu sistemden bağımsız şekilde Yunanistan sınırına getirilmesini savunuyor.

Rusya’nın teklifi değişti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 14 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin projede yalnızca transit ülke değil aynı zamanda enerji merkezi olmasına da sıcak baktıklarını belirtmişti.

Rusya Federasyonu’nun başlangıçta olduğundan farklı bir teklifle geldiğini belirten Yıldız, her iki ülkenin de ortak çıkarlarını oluşturacak yapının kurulması gerektiğini söylemişti.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ise dün yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye arasında hükümetler arası anlaşma imzalanmadan projenin inşaatına başlanamayacağını bildirmişti.

Moskova Büyükelçisi Yardım iddiaları yalanladı

Öte yandan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, basında yer alan haberlerde “Türk Akımı görüşmelerinin çıkmaza girdiği” yönündeki iddiaları yalanladı.

Büyükelçilikten yapılan açıklamaya göre, Türk Akımı’na ilişkin basında yer alan “görüşmelerin çıkmaza girdiği” yönündeki iddiaları yalanlayan Yardım, Türkiye ve Rusya arasında görüşmelerin hukuki, ekolojik, teknik ve ekonomik alanlarda çalışmaların devam etmesi nedeniyle henüz başlamadığını kaydetti.

Anlaşmanın, bir tarafın teklif ettiği ve diğer tarafın da kabul ederek imzaladığı bir belge olmadığını vurgulayan Yardım, iki ülke kurumları arasında karşılıklı bilgi ve belge alışverişinin devam ettiğini aktardı.

Bu tür geniş kapsamlı ve büyük projelerin hazırlık aşamasının zor olduğunu ve bu aşamada projenin geç kaldığını söylemenin yanlış olduğunu vurgulayan Yardım, inşaat kararı alınmasından inşaatına kadar 5 yıl geçen “Mavi Akım” projesini örnek gösterdi.

Ayrıca, Moskova ve Ankara arasındaki çalışmaların devam ettiğini ve inşaata ilişkin diğer alternatiflerin yanı sıra Türkiye’nin de onayladığı ilk hattın inşaatı konusunun görüşüldüğünü belirten Yardım, görüşmelerde doğalgaz fiyatının da önemli olduğunu ancak belirleyici olmadığını vurguladı.

Yardım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kasım ayında Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenecek Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısında bir araya geleceklerini ancak bu görüşmeden önce yapılacak G-20 Zirvesi’nde de görüşme ihtimallerinin bulunduğunu bildirdi.

A.A.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Son Zamanların Salgını Koronavirüs ve İnşaat Sektörüne Olası Etkileri

Son zamanlarda gündemi takip ediyorsanız Çin'in çok tehlikeli bir salgınla (virüs) baş etmeye çalıştığını biliyorsunuzdur. Şimdi gelin tüm dünyayı alarma geçiren bu virüsü biraz...