Ana Sayfa Genel Türk Şirketlerine ABD’de Yatırım Fırsatları

Türk Şirketlerine ABD’de Yatırım Fırsatları

Giderek küreselleşerek yatırım fırsatları oluşturulan gayrimenkul sektörü, cazip yatırımlarda Amerika Birleşik Devletleri öne çıkıyor. Var olan “Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” sistemini kullanan Amerikan gayrimenkul şirketleri, Türk yatırımcılarını aramak için İstanbul’a geldi.  Amaç ise Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli noktalarında var olan yüksek karlı ofis, otel ve konut yatırımlarında ortak elde edinmek.

Gayrimenkul sektörünün güçlü şirketlerini etkilemek için yeni otel projelerinin tanıtıldığı da gelen bilgiler arasında. Bununla birlikte yüksek kar odaklı çalışan Amerikalı şirketler, 5 yıllık geçici ortaklık anlaşması talep ediyor. Yabancı yatırımcılardan istek ise 500 bin dolar ya da üstü yatırımlar. İşleyiş sonucunda ise %15 getirisiyle birlikte yatırılan tutarda yatırımcıya iade ediliyor. Böylelikle 5 yıllık sürede yatırılan tutarın 6’da 1’i elde edilmiş oluyor.

Amerika’da Yatırım Cazibesi

Özgül Öztürk tarafından Akşam Gazetesi’nde haberleştirilen yazıda Türk yatırımcıların sahip olacağı çeşitli fırsatlar hakkında bilgi de veriliyor. Buna göre 100 Bin Dolar seviyelerinde dahi yatırım yapılabilmesi mümkün olur. Kazançların yanında EB-5 vizesi başvurularında Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi oturma hakkı da sağlanıyor. Özellikle sıklıkla Amerika’ya giden Türk yatırımcılar için oldukça cazip bir durum olduğu da gelen bilgiler arasında. Bu durumdan dolayı hızlı bir şekilde Türk yatırımcıların Amerika’da konut ve otel bazlı yatırımlar gerçekleştirebileceği de yetkililer tarafından belirtiliyor.

Devamlı Oturum İzni

500 Bin Dolar ve üstü yatırım yapanlara 10 kişiye istihdam sağlaması şartıyla daimî oturum izni verilmesi ABD Göçmenlik Bürosu tarafından sağlanıyor. Bununla birlikte yatırımcının kendisi, eşi ve 21 yaş altındaki çocukları da Amerika’da yaşama ve çalışma iznine sahip oluyor. Ayrıca 5 yıllık süre sonrasında ise Amerikan Vatandaşı olmaya hak kazanılıyor.

EB-5 Yatırım Programı

Hali hazırda tüm süreçler EB-5 Yatırım Programı özelinde uygulanırken 1990 yılından beri ABD’de mevcut bir program. Çin yatırımcılar tarafından iyi bir şekilde değerlendirilen programın Türk şirketler içinde birçok yönden cazip olduğu söylenebilir. Kaçınılmaz bir fırsat olması da tercihlerde belirleyici oluyor. ABD ticaret piyasasına yabancı sermaye akışını amaçlayan bu programla 2 Milyar Dolarlık bir getiri söz konusu. Endonezya ve Türkiye ise 2019 yılının hedef yatırımcıları arasında başı çeken ülkeler.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018 Göre Örnek Bir Ani (Elastik) Otuma Hesabı

Bu yazımda sizlere TBDY 2018 göre Ani (Elastik) Oturma Hesabı nasıl yapıldığını bir örnekle basitçe anlatmak istiyorum. Öncelikle bir çok oturma yöntemi olmasına rağmen yönetmelik...