Ana Sayfa Türkiye Deprem Tehlike Haritası İle Gelen Yenilikler

Türkiye Deprem Tehlike Haritası İle Gelen Yenilikler

Bilindiği üzere 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de  yayımlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritası, ülkemizdeki depremle ilgili haritalara yeni bir bakış açısı ve boyut kazandırmıştır.

Bunun en büyük göstergesi harita ismindeki değişiklik olmuştur. Daha önceki haritada deprem bölgeleri ismi kullanılırken yeni mevcut haritada ise deprem tehlike haritası ifadesine yer verilmektedir.

Türkiye Deprem Tehlike Haritası

Öncelikle şunun iyi bilinmesi gerekir ki yayımlanan  yeni harita  kesinlikle bir risk haritası değildir. Bu haritanın risk haritası olabilmesi için; harita üzerindeki yapılara ve nüfusa olası bir depremin vereceği zararları iyi hesaplamak gerekir. Bu konuyu biraz daha açacak olursak, tehlike ve riskin kısaca tanımlarını hatırlatmak yerinde olacaktır. Kısacası tehlikeyi zarar verme potansiyeli, riski ise tehlikenin vereceği olumsuz durumların gerçekleşme ihtimali olarak özetleyebiliriz. Yani buradan da açıkça görüldüğü gibi bu harita bir risk haritası değildir.
Bu harita deprem tehlikesini en büyük yer ivmesi şeklinde gösteren bir tehlike haritasıdır.

AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritasının en güzel yönlerinden birisi de gelişen teknolojiye ayak uydurmayı başarmış olmasıdır. Örneğin bulunduğunuz yerin deprem açısından tehlikesini merak ediyorsunuz. Hemen (https://tdth.afad.gov.tr/)adresine girip, bulunduğunuz yerin koordinat bilgilerini girip, raporlama kısmından çıktısı alınan PGA 475 değerine göre bulunduğunuz yer veya başka bir konum hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Renkler koyulaştıkça deprem tehlikesi de artmaktadır.

Doğal olarak biz mühendislerin de işini kolaylaştıracak bu uygulamanın nüfusun büyük bir kısmı deprem tehlikesi olan ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın da daha güvenli yapılarda kalması için oldukça oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş olup,  yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecektir.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Caner Gül
2010 yılında Mersin Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra matematiğinin bana kazandırdığı disiplin ve araştırma ruhunu mühendislikle birleştirmek istediğimden dolayı 2017 yılında ikinci üniversite okumaya karar veren birisi olarak şu anda yaşadığım ve görev yaptığım şehirde bulunan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne devam etmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR