Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı otoyol kalitesi konulu raporda 137 ülke arasından 30’uncu olduk. Birleşik Arap Emirlikleri’nin birinci olduğu sıralamada bazı Afrika ülkeleriyle aynı puandayız.

Her yıl İsviçre’de düzenlediği Davos Zirvesi ile tanınan Dünya Ekonomik Forumu, ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmişliğine yönelik konuları ele alan farklı raporlarla da karşımıza çıkıyor. Bu raporlardan bir tanesi de otoyol kalitesiyle ilgili ve tam 137 ülkeyi kapsıyorTürkiye ise bu listede 30. sırada yer alıyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan ve ülkelerin otoyol kalitesini ölçen raporda dünyanın en kaliteli kara taşıma ağının Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait olduğu belirtilmiş. 6.4 puanla otoyol kalitesinde birinci olan BAE’yi 6.3 puan alan Singapur ve İsviçre takip ediyor. Hong Kong’un 6.2 puanla dördüncülüğe yerleştiği sıralamada 6.1 puan alan Hollanda beşinci sırada kendine yer buluyor.

Otoyol Kalitesi sıralamasında ilk 10 şöyle:

  1. Birleşik Arap Emirlikleri (6.4 puan)
  2. Singapur (6.3 puan)
  3. İsviçre (6.3 puan)
  4. Hong Kong (6.2 puan)
  5. Hollanda (6.1 puan)
  6. Japonya (6.1 puan)
  7. Fransa (6 puan)
  8. Portekiz (6 puan)
  9. Avusturya (6 puan)
  10. Amerika Birleşik Devletleri (5.7 puan)

Türkiye 5 puanla 30’uncu sırada

Gelelim ülkemize. Otoyol Kalitesi sıralamasında 137 katılımcı arasından 30’uncu olan Türkiye’nin 5 puanı bulunuyor. En dikkat çekici olanı ise Türkiye’nin Afrika ülkeleri Namibya ve Ruanda ile aynı puana sahip olması. Düzenlenen raporda Umman, Hırvatistan, Şili, Ekvator, ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi ülkelerin gerisindeyiz. Fakat Çin, Rusya, Belçika ve İtalya gibi ülkeleri de geride bıraktığımızı söylemek gerek. Listenin son sırasında ise yalnızca 2 puan alabilen Moritanya yer alıyor.

 

Kaynak: donanimhaber.com

 

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here