İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, “Türkiye’deki yapıların yarısı depreme hazırlıklı değil. İstanbul’da bulunan yaklaşık 2 milyon binanın yarısı tehlike arz etmektedir” açıklamasında bulundu.

Yapılan bu basın açıklamasında Türkiye ve özellikle İstanbul’un deprem gerçeği masaya yatırıldı. Basın açıklamasını İMO İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna yaptı.
Suna açıklamasında, “Evet, bir kez daha soruyoruz: İstanbul depreme hazır mı? Bizce yanıt bellidir. Ne İstanbul ne de Türkiye depreme hazır değildir” dedi.

Ülkemiz topraklarının %92’si deprem kuşağında ve metropol kentlerimiz ve sanayi tesislerimizin %75’inin de deprem kuşağında olması gerçeklerden bazıları.Türkiye’de yaklaşık olarak 20 milyon yapı var ve maalesef bu yapıların yarısının güvenlikle alakası yok, ruhsatsız ve kaçak inşa edilmiş. Anlaşıldığı gibi bu yapılarda mühendislik hizmeti kullanılmamış ve buralarda yaşayan insanların can güvenliği tehlike altında.

Belki hatırlarsınız çok yakın zamanlarda Beyoğlu’nda bir bina, komşu parseldeki temel kazısı nedeniyle bir kaç saat içerisinde çökmüştü…

Ümraniye’de istinat duvarı çökmesini mi anlatsak, İlkokulun duvarının yıkılmasını mı…

“İstanbul’da binaların kayda değer kısmı iskânsız, ruhsatsız ve denetim dışı üretilmiş ve depreme maruz kalmadan yıkılacak durumdadır, altyapısı ihtiyacı karşılayamayacak oranda niteliksizdir.”

Kadim kent İstanbul’un, deprem açısından en riskli 10 kent arasında bulunmasından, dünya ölçeğinde sağlıksız kentler sıralamasında 89 kent arasında 88. sırada yer almasından, literatürde olası İstanbul depreminin ‘büyük trajedi’ olarak geçmesinden biz inşaat mühendisleri olarak ders almamız gerekmiyor mu?”

Bu yazıyı sizlere aktarırken biraz duygulandım.18 Ağustos İstanbul doğumluyum.Ve evet bizim de binamız oturulamayacaklar arasındaydı.Belki de şu an bu yazıyı yazamıyor olacaktım.Depremin değil de binaların öldürdüğünü öğrendim.Depremin değil de ihmalin öldürdüğünü öğrendim.

İnşaat Mühendisleri olarak bu konulara çok dikkat etmemiz gerekiyor.İnşaat Mühendisliğine Giriş dersinde hocamızın aklımdan çıkmayan bir sözünü sizlere aktarayım.”17 Ağustos Depremi’nin sorumlusu sizlersiniz…” Aklımda mıh gibi tutuyorum bu sözü…

Burdan benim gibi inşaat mühendisi adaylarına sesleniyorum.Bizim hatalarımız insanları öldürebiliyor..Parasıdır,iş imkanıdır vs. hepsinden önce bunu çok iyi kavramamız lazım.

Belki şu an depremin sorumlusu biz değiliz ama ne olur başka 17 Ağustoslar yaşanmasın…

17 Ağustos depreminde yitirdiğimiz tüm canlarımızı saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz. 

Sesinizi duyan var.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here