Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretine Türkiye’nin mega projeleri damga vurdu. Başta Kanalİstanbul olmak üzere çok sayıda projeye Çinli firmalar, küresel rakiplerinin yarı fiyatına teklif sundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100’e yakın işadamı ile önceki gün başlayan Çin ziyaretinin, iki ülke arasındaki ticarete doping etkisi yapması bekleniyor. Türk firmaları için turizmden, inşaat sektörüne kadar birçok alanda yeni fırsatların oluşması beklenirken, Çin tarafının gündeminde ise Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında hayata geçirmek istediği mega projeler var. Çin hükümetinden teşvik alan ülkenin önde gelen şirketleri, Kanalİstanbul’dan 3. Havalimanı’na tüp geçitlerden, hızlı trene kadar Türkiye’deki 30’a yakın projeyi küresel rakiplerinin neredeyse yarı fiyatına yapmayı vaat ediyor. Çinli şirketlerin, aylar öncesinden mega projeleri gündemine aldığını söyleyen Türk Çin İpek Yolu Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği Başkan Yardımcısı Demokan Eren, “Çinli firmalar, Türkiye’deki projeleri en uygun maliyetlere hayata geçirebilecek donanım ve güce sahip. Uzun süredir ciddi çalışmalar yürütüyorlar. Türkler’le ile ortaklık arayışları var. Bizden de bu konuda yardım isteniyor” dedi.

OSB KURACAKLAR

İki ülke ilişkilerinde teknoloji transferinin önemli olduğunun altını çizen Eren, sanayide ortak üretim konusunda da çalışmalar başladığını ifade etti. Çinli firmaların Türkiye’de bir organize sanayi bölgesi kurmak istediği bilgisini de veren Eren, “Türk şirketleri için ucuz işgücü ve malzeme temininin ileri teknoloji ile bütünleştiği ikinci bir tedarik noktası yok” diye konuştu. Türkiye’nin turizm potansiyeli de Çinli firmaların gündemine girmiş durumda. SABAH’ın heyete katılan işadamlarından edindiği bilgiye göre Çinli bir firma Kapadokya’ya turizm kompleksi kuracak. Kendisine Türk ortak da arayan Çinli firma, bu yatırım için 300 milyon dolar yatırım planlıyor. Çin ziyaretinin ilk gününde 3 önemli anlaşma imzanlandı.

KAYNAK: Sabah

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here