Üçüncü Köprü’de ana kablonun döşemesinde gerekli olan kedi yolu tamamlandı. TANAP’ta ise 10 tonluk dev boruların yerleştirilmesi işlemi başlıyor.

Yavuz Sultan Selim (YSS) Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köprü kuleleri arasındaki ana kablonun döşenmesinde kullanılacak kedi yolu tamamlandı. Köprü üzerinde işçi ve mühendisler artık yürüyerek karşıdan karşıya geçebiliyor. Kule kablo dağıtım semeri ve kablo bileziklerinin üretimi ise İtalya’da yapıldı. İtalya’dan gemiyle getirilen bu elemanların kulelerin zirvesine yerleştirme işlemleri bitmek üzere. Bu işlemin tamamlanmasının ardından ana kablo döşenecek. Öte yandan Kuzey Marmara otoyolunda bazı bölümlerinde karayolu asfaltlanarak hizmete hazır hale getirildi. Proje kapsamında yapılan Riva ve Çamlık tünellerinde ise delme işlemi bitti, alt yapı çalışmaları devam ediyor. Projenin Kısırkaya ve Çiftalan köylerinden geçen bazı bölümlerinde karayolu yapım çalışmaları da bitti ve yol da asfaltlandı.

Dünyanın en geniş köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 59 metrelik genişliğiyle bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak. 8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün Deniz üzerindeki uzunluğu 1408 metre olacak.

 

TANAP’ta önemli bir aşama daha tamamlandı

Türkiye’nin dev projelerinden TANAP’ta önemli bir aşama daha geride kaldı. Bu kapsamda boruların kaynak yapılarak birbirine bağlanması için 10 ton ağırlığındaki çelik boruların inşaat sahasına nakli ve dizgi çalışmaları eş zamanlı devam ediyor.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here