Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından YKS tercih kılavuzu, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlandı ve öğrenciler bu kılavuz yardımıyla üniversite tercihlerine bugün başladı.

Ülke gündeminin birinci sıralarında yer alan üniversite tercihleri bugün itibariyle başladı. Ösym tarafından YKS Tercih Kılavuzu yayımlandı ve taban puanlar belirlendi. Öğrenciler ise yayımlanan bu kılavuza göre tercihlerini yapacaklar.

Kurum tarafından resmi web sitede öğrencilerin çokca merak ettiği sorulara cevap verildi, Tablo 3 ve Tablo 4’ün önemi üzerinde duruldu. Ayrıca tablolarda yer alan ‘koşul numaraları’ konusunda açıklama yapan sınav merkezi, koşul numaralarının muhakkak incelenmesi ve ona göre başvurularının yapılması açıklamasında bulundu.

Ösym tercih kılavuzu bilindiği üzere sınav merkezi tarafından 1 Haziran 2018 tarihinde açıklanmıştı ve kurum üniversite tercihleri üzerine merak edilen sorulara web sitesi üzerinden detaylı bir şekilde yanıt verdi. İşte kurum tarafından sorulara verilen cevapların detayları.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ösym tarafından açıklanan bilgilere göre tercihler 7 Ağustos 2018 tarihinde (bugün) başlıyor, 14 Ağustos 2018 tarihinde saat 23:59’ta ise sona eriyor.

TERCİHLER NEREDE YAPILACAK?

Sınav merkezi tarafından açıklanan bilgiye göre başvurular sadece ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) sayfasında gerçekleşecek. ÖSYM sınav merkezlerinde başvurular yapılmayacaktır.

BAŞVURU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

YKS TERCİH KILAVUZU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TERCİHLER YAPILDIKTAN SONRA DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR Mİ?

Evet. Sınav merkezi tarafından açıklanan bilgiye göre tercih süresi (7 Ağustos – 14 Ağustos) içerisinde kaydedilen üniversite tercihlerinde sıralandırma veya yeni tercihler gerçekleşebiliyor. 14 Ağustos 2018 saat 23:58’a kadar başvurularda değişiklik yapılabilir. Bu saatten sonra adaylar değişiklik yapma hakkına sahip değiller.

TABLO 3 VE TABLO 4’TE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Üniversite adayı YKS sınavında 150 puan ve üzeri aldıysa, iki yıllık bölümler için Tablo 3 üzerinden başvuru yapabilirken, 180 puan ve üzeri alanlar dört yıllık bölümler için başvuru yapabilir. 180 puan altında puan alanlar Tablo 4’ten başvuru yaparsa, geçersiz sayılacaktır.

BİR ADAYIN EN FAZLA KAÇ TERCİH HAKKI VAR?

ÖSYM AİS sisteminde başvurular gerçekleşirken, bir aday en fazla 24 başvuru hakkına sahiptir. Bir aday 24 başvurunun altında istediği kadar başvuru yapabilirken, tercih süresi içerisinde sıralandırmada veya da yeni üniversite başvuru yapabilme hakkına sahip.

KOŞUL NUMARALARI NEDİR? NE İŞE YARAR?

Kurum tarafından yayınlanan bilgilere göre en önemli uyarı bu soru için cevaplandı. Kurumun resmi açıklaması: Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarını belirlerken bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu nedenle, programların yanında yer alan koşulları numaralarına göre “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” kısmından mutlaka inceleyiniz. Koşullarını karşılamadığınız programlara tercihlerinizde yer vermeyiniz.

PEKİ TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ösym tarafından üniversite tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair bir açıklama yapılmadı. Başvurular 14 Ağustos’ta sona ererken sonuçlar 15-30 gün içerisinde kurumun sonuç sayfasında açıklanması bekleniliyor.

Kaynak: cnnturk.com

 

 

 

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here