Ana Sayfa Güncel Haberler Yardımcı Kontrol Elemanlarına Müjdeli Haber!

Yardımcı Kontrol Elemanlarına Müjdeli Haber!

20 Kasım 2015 tarihli haberimizde Danıştayın kararı ile Yapı Denetimlerde Yardımcı Kontrol Elemanı olarak görev yapan teknik öğretmen, tekniker ve teknisyenler, ilgili işlerde tek başına kontrol elemanı olması engellenmişti ve yapı denetimlerde çalışan birçok tekniker teknisyen ve teknik öğretmenin yapı denetimlerde çalışmasının önünü kapatıyordu. Ancak bu sorun, Resmi Gazetede Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile sona erdi.

yapi-denetim-firmalari

Geçen sene Aralık ayında Facebooktaki “Yapı Denetim Firmaları” sayfamızda sorunun yönetmelikteki tanımların değiştirilmek suretiyle aşılacağını, bu konuda Yardımcı Kontrol Elemanı arkadaşların gönlünü ferah tutmasını söylemiştik ve dediğimiz gibi de oldu! :)

Haberini verdiğimiz facebook sayfamız: www.facebook.com/yapidenetimfirmalari

 

 

 

Bugün yayınlanan, 28.01.2016 tarih ve 29607 sayılı Resmi Gazetede, Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde yer alan Yardımcı kontrol elemanı tanımı değiştirilerek  sorun düzeltilmiş oldu.

Resmi Gazetede yer alan değişikliğin tam metni ise şöyle:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:

YAPI DENETİMİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 5/2/2008 tarihli ve 26778 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (t) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“t) Yardımcı kontrol elemanı: Denetçi mimar ve mühendislerin sevk ve idaresi altında kontrol elemanları ile birlikte veya bu Yönetmelikle sınırları belirlenen yapı grubu ve inşaat alanına kadar olan yapılarda kontrol elemanı yerine yapı denetimi faaliyetlerine katılabilen teknik öğretmen, yüksek tekniker, tekniker ve teknisyenleri,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(4) Yardımcı kontrol elemanı: Yardımcı kontrol elemanı, her yıl Bakanlık tarafından yayımlanan Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğe göre 3b (dâhil) grubuna kadar olan ve inşaat alanı 15.000 m2’yi geçmeyen bir yapının denetimi üstlenildiğinde, yapı denetim kuruluşunda kontrol elemanı yerine görevlendirilir. . Görevlendirildiği yapılarda denetçi mimar ve denetçi mühendisler ile birlikte müteselsilen sorumludur. Denetim yetkisi sınırları, inşaat alanı itibarı ile aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Teknik öğretmen

(İnşaat, Makine, Elektrik)

Tekniker

(İnşaat, Makine, Elektrik, Yapı Denetimi)

Teknisyen

(İnşaat, Makine, Elektrik)

15.000 m² 10.000 m² 5.000 m²

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütüryardimci-kontrol-elemani-yonetmelik-degisikligi

Mustafa AKSU
İnşaat Mühendisi
Kaynak: www.sanalsantiye.com

İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu, İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Çin’de metro inşaatında yol çöktü: 3 kişi kayıp

Çin'in Guangzhou şehrinde devam eden metro inşaatı sırasında yolun çökmesi sonucu 3 kişi kayboldu. Çin'in güneyinde yer alan Guangzhou şehrinde devam eden metro inşaat alanında...