Ana Sayfa Güncel Haberler Yeni Geliştirilen Polimer Boyalar Şehirleri Soğutacak

Yeni Geliştirilen Polimer Boyalar Şehirleri Soğutacak

Küresel ısınmayla beraber dünya genelinde özellikle de şehirlerde sıcaklıklar azımsanmayacak derecede artmaya başladı. New York, Los Angeles, Londra, Paris, Madrid gibi gelişmiş ve kalabalık şehirlerde yapılaşmanın da etkisiyle sıcaklık katlanılamaz derecelere çıkabiliyor.

Sıcaklığa çare olarak bir çok farklı çözümler bulunsa da bu çözümler genelde pahallı ve enerji israfı olarak görülüyor. Bu konuda yapılan bir çok araştırma mevcut.

Geçtiğimiz aylarda Colombia Üniversitesi’nde yapılan çalışmayla içi nano-mikron boyutundaki hava boşluklarıyla dolu polimer üreterek beyaz bir boya elde etti. Bu boya bildiğimiz boya gibi uygulanabiliyor ve uygulandığı bölgede hava akışının sağlanmasına izin veriyor, böylece kendiliğinden hava soğutucusu işlevi görüyor.

Bu polimer kaplaması “boya” gözenekli köpük benzeri bir yapıda bu yapıyı polimerlerin arasındaki boşluklar oluşturuyor. Böylece gelen güneş ışınları polimerin kırılma indeksindeki farktan dolayı yansıyor ve boşluklar sayesinde sağlıklı bir şekilde atmosfere aktarılabiliyor.

Bu gibi polimerler zaten hali hazırda çok yaygın olmasa da kullanılıyordu fakat boya özelliği gösteren ve güneşten gelen ışınları bu kadar sağlıklı bir şekilde yansıtan polimerler daha önce keşfedilmemişti.

Boyayı geliştiren ekip ayrıca boyanın sadece binalarda değil, hava araçlarında veya farklı endüstriyel alanlarda da bir çok farklı geliştirmelere yardımcı olacağını düşünüyor.

Geliştirici ekipten Jyotirmoy Mandal polimer hakkında “Bu çalışma basit ama aslında bir o kadar da üstün bir modifikasyon, son model PDRC (Polimer) tasarımlarına eşit derecede yansıtma ve yayılma, birde üstüne neredeyse boya benzeri bir kolaylık sağlıyor.” diyerek maddenin kendileri için de heyecan verici olduğunu dile getiriyor.

Araştırma ekibi radyoaktif soğumanın önemini belirterek hazırladıkları boyanın ekonomik ve uygun bir şekilde kullanılabileceğini belirtiyor.

Colombia Üniversitesi Araştırmacılarının hazırladığı tanıtım videosunu aşşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Kaynak: http://science.sciencemag.org/content/362/6412/315

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Temel kazısında toprak kaydı, apartman sakinleri tedirgin

Samsun’da inşaat temel kazısı sonrası toprak kayması meydana geldi. Yan tarafta bulunan binanın bahçesindeki beton çitler toprağın altında kaldı. Binanın bahçesinde ise yarıklar oluştu....

Antik kanal yeniden inşa edilecek 6 medeniyete birden yolculuk yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü İzmir Bergama’da bulunan 2400 yıllık Pergamon (Bergama) Antik Kenti ’nin kalbi Selinos Antik Kanalı’nı...

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

SON YORUMLAR