Ana Sayfa Güncel Yeni Temel Uygulama ve Zemin Esasları Artık Yürüklükte

Yeni Temel Uygulama ve Zemin Esasları Artık Yürüklükte

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uzun süredir yapılan çalışmalar neticesinde Temel Uygulama ve zemin tebliği yönetmeliği yürürlüğe girdi. 30709 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeyle inşa edilecek yapıların birçok yönden incelenmesi söz konusu olacak. Buna göre bina ve bina türü olarak kabul edilen tüm yapıların tasarım, projelendirme ve inşa süreçlerindeki denetimleri, çalışmaları ve planlamaları artık gerçekleştirilecek. Zemin ve etüt planlamalarının olmasının yanı sıra, arazi çalışmaları ve laboratuvar çalışmalarının da düzenli bir şekilde gerçekleşeceği ifade ediliyor.

Bölgeye Dair Çalışmalar

Yeni yapıların gerçekleştirileceği bölgelerin jeolojik yapılarının incelenmesi ve deprem özelliklerinin belirlenmesi de artık üzerinde durulacak konular arasına girdi. Zemin özellikleri, yer altı suyu durumu ve çevre koşullarının tamamının dikkate alınmasıyla işlemler yapılacak. Bu çalışmalarla hazırlanacak olan zemin ve temel etüt programları sadece yeni yapılar olmayacak. Tüm var olan riskli yapılarının tespiti açısından da önem taşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından en hızlı bir şekilde yapılması istenen kentsel dönüşüm projelerinde de yeni yürürlüğe giren bu raporların belirleyici olacağı ifade ediliyor. Tüm güçlendirme çalışmalarında da yapılması istenen zemin araştırmalarını kapsayan tebliğ formatının çok daha detaylı. Ayrıca önemli ayırt edici hususları içermesi de olabilecek felaketlerin yaşanmasını büyük oranda azaltacak gibi görülüyor. Yürürlükte olan Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatına Dair Tebliği süreçleriyle ilgili tüm hükümler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Mimar Sinan ve Baykuş Figürleri

Mimar Sinan‘ın unutulmayan eserlerinde gizlenmiş olarak bulunan "BAYKUŞ FİGÜRLERİ"nden birkaçı ve baykuş figürlerinin hikayesini anlatacağız. Baykuşlar Yunan kültüründe bilgeliğin, eski Mısır’da ise uygarlığın temsilcisiydi. Dünya tarihindeki...