Ana Sayfa Blog Yeni Zigana Tüneli | Dünyanın İkinci Avrupa'nın En Uzun Kara Yolu Tüneli...

Yeni Zigana Tüneli | Dünyanın İkinci Avrupa’nın En Uzun Kara Yolu Tüneli Bitmek Üzere

- Reklam-

Gümüşhane – Trabzon arasında inşa edilen, tamamlandığında dünyanın en uzun 2. tüneli, Avrupa ve Türkiye’nin en uzun kara yolu tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli’nde çalışmaların %70’e yakını tamamlandı. Yılın her mevsiminde sürücülerin korkulu rüyası olan Zigana Dağı, tünelin tamamlanmasıyla iki il arasındaki mesafeyi bir hayli düşürecek.

Zigana Dağı taşıt trafiği

Yurt içi kara yolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkıda bulunması hedeflenen Yeni Zigana Tüneli uluslararası yol ağında önemli bir anayol olan ve yüksek yoğunlukta bir trafik yükü taşıyan Trabzon-Gümüşhane-Erzurum kara yolu üzerinde yapılıyor.

- Reklam-

17 Mart 2017 tarihinde dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan ve bölge insanının rüya projelerinden birisi olan Yeni Zigana Tüneli’nde çalışmalar 24 saat esasına göre sürdürülüyor.

Keskin virajlarıyla Zigana Dağı

Her bir tüpü 14,5 kilometre olmak üzere Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy’den başlayıp Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyünde sonlanan çift tüp proje ile Zigana Dağı’nın kar, sis ve heyelan gibi olumsuzlukları sona erecek.

Yapılan çalışmalarla kazı ve destekleme imalatı olarak yüzde 65’e tekabül eden 18,64 kilometrelik kısım tamamlanırken, kaplama beton imalatında da 12,57 kilometrelik kısım tamamlandı.

Doğu Karadeniz bölgesini Doğu Anadolu ile buluşturacak dev projede 24 saat çalışmalar devam ederken, ayrıca Türkiye’de ilk defa uygulanan havalandırma ve servis şaft tünelleri çalışmaları da gerçekleştiriliyor.

İki şehir arasındaki mesafe 40 dakikaya kadar inecek

 

KAYNAK:https://www.gumushane.gen.tr/v2/gumushane/dev-projenin-ucte-ikisi-tamamlandi-h25119.html

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Muhammed Ali Köse
Muhammed Ali Köse
Sakarya Üniversitesi 2.sınıf İnşaat Mühendisliği Öğrencisi Gümüşhane'li Mühendis Adayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İran’daki deprem Van’ı Vurdu

İran’daki deprem Van’da can kaybına yol açtı VAN (İHA) - İran’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki ve 8 km derinliğindeki deprem Van’da 3’ü çocuk 8 kişinin...