Ana Sayfa Güncel Haberler `YEŞİL YOL PROJESİ`NE İLİŞKİN AÇIKLAMA

`YEŞİL YOL PROJESİ`NE İLİŞKİN AÇIKLAMA

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ersan `Yeşil Yol Projesi` ile ilgili bir açıklama yaptı.

`Yeşil Yol Projesi`ne ilişkin açıklama

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ersan `Yeşil Yol Projesi` ile ilgili Bugün gazetesine bir açıklama yaptı. 24 Ağustos 2015 tarihinde yapılan açıklamada `Yeşil Yol Projesi`ne ilişkin Odamızın görüşü paylaşıldı.

 

 

İMO Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ersan`ın açıklaması:

Yeşil Yol Projesi, Karadeniz ormanlarının bağrına sokulan bir hançerdir

Odamız, kamu yatırımlarını iki kıstas temelinde değerlendirmektedir. İlki mesleki uygulamalar, ikincisi ise kamu yararı. Köprü, yol ve benzeri projeler inşaat mühendisliğinin temel uygulama alanlarıdır; mühendislerin bu projelere itiraz etmesi söz konusu değildir. Ancak kamu yararı merkezli ikinci kıstas ise proje ile ilgili nihai kararı vermemize vesile olmaktadır. Yeşil Yol, yeşil alanları yok eden, doğal yaşama zarar veren, doğanın dengesini bozan bir proje olması nedeniyle bizler tarafından desteklenmesi mümkün değildir. Kaldı ki veriler başka bir yoruma gerek bırakmayacak oranda açık ve nettir. Doğu Karadeniz Projesi Bölge kalkınma İdaresi Başkanlığı`nın kamuoyuyla paylaştığı verilere bakıldığında, Yeşil Yol Projesi ile bölgedeki mevcut yatak kapasitesinin 24 binden 90 bine çıkarılması öngörülmektedir. Bunun anlamı açıktır: Proje, Karadeniz ormanlarının bağrına sokulan bir hançer olacaktır. Mevcut yatak kapasitesini yaklaşık dört kat arttırmak demek, binlerce metrekare inşaat sahası anlamına gelecek, binlerce metrekare yeşil alan yok edilecektir. Bırakalım inşaat mühendisliğinin toplumsal yarar ilkesini, Türkiye Cumhuriyeti`nin bir vatandaşı olarak, bu projeyi kabul etmek mümkün değildir.

Yeşil Yol, doğaya zarar verecek olan ilk proje değildir. HES`lerden nükleer santrale, hava alanlarından boğaz köprülerine hemen her projede, çevreye verilen zarar önemsenmemektedir. Bu bir tercihtir. Ne yazık ki, siyasi iktidar tercihini doğadan, insandan yana kullanmamakta, rant beklentisi, yaşama tercih edilmektedir. İstanbul`da havalimanı için feda edilen Kuzey Ormanlarından sonra turizm rantı uğruna Karadeniz`in yeşili yok edilmek istenmektedir.

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çelikten Bile Daha Güçlü Bir Bitki – Bambu Nedir?

Bambu çelikten çok daha güçlü bitki Betonarme elemanlar bilindiği üzere kompozit yapılardır.  Yani iki farklı malzemenin (beton ve çeliğin) ihtiyaçlara göre belli oranlarda bir araya...