Ana Sayfa Blog Yurt Dışında İnşaat Mühendisliği | Avantaj-Dezavantajları

Yurt Dışında İnşaat Mühendisliği | Avantaj-Dezavantajları

[adrotate banner="3"]

Mühendisliğin avantajlı yönlerinden biri de ülkeler değişse de mühendisliğin bölgeye özgü kuralları ve kanunları haricinde her yerde ortak bilim altındadır ve aynıdır.

Bunun getirmiş olduğu kolaylıkla ülkemizde ki mühendisler yurt dışında da rahatlıkla çalışabilmektedirler. Fakat sahip olmanız gereken yabancı dil bunu kolaylaştırıp veya zorlaştıracaktır. Ek olarak yurt dışında Türk Şirketlerinde çalışabileceğiniz gibi yabancı şirketlerde de çalışabilirsiniz ama yabancı bir şirkette çalışmak için zaman zaman şartlar farklı olabilmektedir. Bu şartlardan bazıları uluslararası alanda geçerli ve kabul görmüş bir diplomaya sahip olmak ve birden fazla dile hakim olmak. Eğer bu şartları sağlıyor iseniz çok daha iyi imkanlarla çalışabilirsiniz, bunlar başlıca çalışma saatleri ve maaş skalası gibi örneklerle genişletilebilir.

 

Ülkemiz de yaşanan sektör daralması ve mezun sayısının artmış olması sadece İnşaat Mühendislerini değil tüm Mühendislik dallarından meslektaşlarımızı yurt dışında çalışmaya itmiştir.

Bu yazıda çok uzatmayarak yurt dışında inşaat mühendisliğini anlatmaya çalışacak sonraki yazılarımda ise

 • Yurt dışında inşaat mühendisi nasıl olunur,
 • Yurt dışında inşaat mühendisi maaşları,
 • Çalışma saatleri,
 • Ülkeler ve benzeri konulara

değineceğim. Eklemek veya sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına veya e-posta yoluyla tarafıma iletebilirsiniz.

Yurt dışında çalışmanın avantajları nelerdir?

Fotoğraf: Jonas Ferlin, Pexels

 • Büyük çaplı projelerde çalışarak hem özgeçmişinize katkıda bulunabilir hemde kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz.
 • Sürekli yabancı bir dil kullandığınız için hem İngilizceyi hemde bölgenin yerel dilini öğrenebilir gelecekte kariyerinizi daha sağlam temeller üzerine kurabilirsiniz.

görsel: pexels

 • Birçok farklı ülkeden alanında çok başarılı şirketler ve mühendislerle çalışarak birçok yönden yeni tecrübeler edinip ufkunuzu genişletebilirsiniz.

 • Yurt dışında maaşlar ülkemizden daha yüksek olduğu için daha konforlu bir hayat yaşayabilirsiniz. (Maaş konusunu daha sonra ki konuda ayrıntılı şekilde işleyeceğim. İnşaat Mühendisi Maaş aralığı 1000-15000 USD arasında değişmektedir)
 • Maaşınıza ek olarak kira yardımı,izinlerde uçak biletleri,ulaşım masrafları ve yeme içme gibi giderlerinizi şirket karşılayacağı için ekonomik anlamda daha rahat edebilirsiniz.

Photo by Simon Matzinger from Pexels

 • İzinler genel olarak Türkiye’den fazladır, bölgeye ve şirketlere göre değişiklik gösterse de 30 gün çalışma 15 gün izin, 60 gün çalışma 15 gün izin gibi aralıklarla başlayıp 6 ay çalışma 15 gün izin hakkına kadar geniş bir aralığa hakim olur. Bu izinler ücretli izin olup izinde de maaşınız yatar. Ayrıca ülkenize gidiş dönüş biletleri alınır.

Photo by Kawser Hamid from Pexels

 • Bazen çok ücra köşelerde çalışmak zorunda olsanız da bazen insanların gitmeyi hayal ettiği ülkelerde ve şehirlerde çalışabilirsiniz.

Yurt dışında çalışmanın dezavantajları nelerdir?

görsel: pexels

 • Çalışma saatleri şirketlere ve ülkelere göre değişkenlik göstermekle birlikte Türkiye’ye göre daha fazla çalışabilirsiniz.
 • Her hafta sonunuz tatil olmayabilir.
 • Bazen çok sıcakta bazen çok soğukta çalışmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Sevdiklerinizden uzak bir hayat sürersiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadarla sınırlı. Sonra ki konuyla alakalı yazılar da daha fazla ayrıntı vereceğim. Siz de lütfen eklememi istediğiniz konuları ve merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum alanından bana sorun. Seve seve cevaplamaya ve yardımcı olmaya çalışacağım.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mehmet Akif Soysal
İnş.Müh.Mehmet Akif Soysal
He devoted himself to change the World,primarily started to alteration make difference in the World of his own. Succeed to Civil Engineering student which be his dream and first choisen, tried to best in considered necessary all topic, started to be leadership from primary school desks, creator of FUGO(2013-2015), creator of Soysalstore.com (2014-2015), he took the lead in some student club and community for organisation, participated some volunteer projects, attended to project of One Belt One Road in China which the only person attending from Turkey, has been nominated as candidate for Youngest Entrepreneur in Turkey from Elazıg, has some hobbies like judo, MMA, Capoeira, Jiu Jitsu, arm wrestling, poem, theater, spends his time learning something and improve himself, has been rival to hisself at his all life, saw all problem like a opportunity, open to self-development. Briefly He is Civil Engineer at Reneissance in Moscow/Russia!

4 YORUM

 1. Dil öğrenmek için illa yurt dışına mı gitmeli yoksa burda kursa mı gitmek gerekir bir de dil olarak ingilizce dışında hangi dil gerekiyor ayrı ayrı cevaplarsanız sevinirim

 2. Dil ogrenmek icin degil ama akici ingilizce konusabilmek icin yurtdisi onemli bir faktor,yurtdisina maliyetsiz cikmak ve dilini gelistirmek icin bircok secenek mevcut ama yine de gitmeye imkanin yok ise cok cabalayarak Turkiye dede cok iyi ogrenebilir ve konusabilirsin ama kolay olan yurtdisi.Eklemek gerekirse yurtdisina hic bilmeden gidince de ogrenmek cok uzun surer ve mesakatli olur ulkemiz de temelleri atip en azindan grammeri cok iyi ogrenip ve yeterli kelime ezberledikten sonra yurtdisina cikmalisin aksi halde surec uzun olur, kursa gitmene gerek yok dogru sekilde calisir ve cabalarsan.
  Cok iyi ingilizce konusuyorsan ilk etapta ikinci dile gerek yok ta ki ise girene kadar. Ise girdikten sonra bulundugun ulkenin anadilini zaten zamanla ogrenirsin ama ornek vermek gerekirse daha kolay ise kabul almak icin Rusya icin ingilizce haricinde ikinci dil olarak rusca ogrenebilirsin. Rusca ve ingilizce ile insaat sektorunun hakim oldugu cok buyuk bir cografyada potansiyel bircok ise sahip olursun.

 3. Yurtdışında çalışmak istiyorum. nasıl bir yol izlemeliyim bunlardan bahsederseniz sevinirim. Daha açık söylemek gerekirse bir firmaya girmek için bireysel tanıdık referans le girmek ve internet üzerinden başvurmak ya da yüzyüze gidip direkt özgeçmiş bırakmak. fark eder mi? İnternet üzerinden başvurular bana öyle geliyor ki boş .

 4. Şirketler arasında farklar olmakla birlikte en etkili yol sizi o firmadan birinin kefil olarak önermesidir.
  İnternetten başvuruylada olabilir,yüzyüze gidip bırakmak kendinizi tanıtmak tabiki internetten daha etkili ve İk nın aklında kalıcıdır. Bir başka yol ise sizin başvurmadan şirketin sizi talep etmesidir, eğer bir branşınız var ve o branşta çok iyiyseniz bunun da birçok örneği mevcuttur.

  Bunların hiçbiri mümkün değilse benim önerim Linkedin dir. Orada birçok bağlantı elde edebilir, o kişilerden tecrübe edinebilir ,network oluşturabilirsiniz.Hiçbirşey yapmasanız dahi anasayfada paylaşılan iş ilanlarına başvurabilir dogrudan iş ilanı sahibiyle görüşme imkanı elde ettiğiniz için şansınızı artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR