Ana Sayfa Güncel Haberler 185 milyar dolarlık yatırım hedefleniyor

185 milyar dolarlık yatırım hedefleniyor

İran, büyük devletlerle nükleer programını sınırlamak için anlaşmasının ardından temel sanayi ve ticaret ilişkilerini yeniden kurma planlarını açıklayarak 2020 yılına kadar petrol ve doğalgaz sektörüne 185 milyar dolar yatırım çekmeyi hedeflediğini belirtti.

İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nematzade yaptırımların kaldırılmasının ardından ülkesinin petrol, doğalgaz, metal ve otomotiv sektörlerine yoğunlaşacağını ve hedefinde Avrupa’ya ihracatın olduğunu belirtti.

Nematzade Batılı ülkelerin teknoloji ithalinden ziyade, “İki yönlü ticaret anlaşmaları ile geliştirme, tasarım ve mühendislik konularında” işbirliğini incelediğini ifade etti.

Nematzade Viyana’da düzenlediği basın toplantısında, “Artık Avrupa’dan (İran’a) tek yönlü ürün ve ekipman ithalatıyla ilgilenmiyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Tahran’ın nükleer programını sınırlamasına karşılık yıllardır ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılmasını anlaşmasına hafta başında destek verdi.

Buna karşılık anlaşmanın ABD Kongresi’nde onaylanması gerektiği için yaptırımların gelecek yıldan önce kaldırılması beklenmiyor. Parlamento onaylarının yanı sıra nükleer program denetçilerinin de İran’ın anlaşmaya uyduğunu teyit etmesi gerekiyor.

Avrupalı birçok şirket daha önce İran’la tekrar iş yapmak istediklerini belirtirken, Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel İran’ı ziyaret ederek 13 yıldır Tahran’ı ziyaret eden en üst düzeyli hükümet yetkilisi oldu.

İran ticaret ve uluslararası ilişkilerden sorumlu Petrol Bakanı Yardımcısı Hüseyin Zamaninia, Tahran’ın yatırım için belirlediği 185 milyar dolar değerindeki 50 kadar petrol ve doğalgaz projesine 2020 yılına kadar yatırım çekmeyi istediğini belirtti.

Zamaninia petrol ve doğalgaz sahalarına yatırımlarla ilgilenen yabancı ortaklar için yeni bir sözleşme taslağı hazırladığını, önceki sözleşmelere kıyasla sürelerin uzatılarak 20-25 yıla yükseltildiğini belirtti.

OPEC üyesi İran doğalgazda dünyanın en büyük, petrolde ise dördüncü büyük rezervine sahip ülkesi konumunda.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Elazığ’da 5’inci kattan işçiler iskeleyle düştü: 5 yaralı

Elazığ’da bir inşaatın tünel kalıp sistemini ayarlayan işçiler 5'inci katındaki iskelenin aşağı düşmesi sonucu yaralandı. 5 işçinin yaralandığı olay ile ilgili inceleme başlatıldı.Olay, Merkeze...

Atık Su Arıtma Nedir? Atık Sular Nasıl Değerlendirilir?

Evlerden, sanayi tesislerinden, ticari işletmelerden, kurumlardan ve benzeri binalardan kullanıldıktan sonra boşaltılan sular; atık su olarak tanımlanmaktadır. Dünyada su kaynakları hızlı bir şekilde azalmaktadır....

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

SON YORUMLAR