Ana Sayfa Güncel Haberler 3 inşaat işçisinin ölümü ile ilgili dava sonuçlandı: 6 yıl 8 ay

3 inşaat işçisinin ölümü ile ilgili dava sonuçlandı: 6 yıl 8 ay

Kartal’da 16 katlı bir inşaatın en üst katında çalışırken iskelenin çökmesi sonucu hayatını kaybeden 3 işçinin ölümüne ilişkin inşaat firması sahipleri ve şantiye şefi hakkında 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü.

 Hürriyet.com.tr’de yer alan habere göre Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9. celsesi görülen duruşmaya tutuksuz 3 sanık da katılmazken tarafları avukatları temsil etti. Duruşmada söz alan ölen işçilerin aileleri sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.
FİRMA YÖNETİCİSİ VE ŞANTİYE ŞEFİNE BERAAT
Mahkeme heyeti yargılamanın bittiğini belirterek davada kararını açıkladı. Sanıklardan Metsan firmasının ortağı ve sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu ve MG İnşaat Firması şantiye şefi Betül Batmaz’ın kusurlarının bulunmadığını belirten mahkeme 2 sanığın “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan beraatlarına karar verdi.
FİRMA SAHİBİNE 6 YIL 8 AY HAPİS

Mahkeme heyeti, MG İnşaat Firması sahibi sanık Mehmet Gültekin’in asli kusurlu olduğunu belirterek “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan önce 8 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Gültekin’in ‘sosyal ilişkileri’ ve ‘yargılama sürecindeki davranışları’nı dikkate alan mahkeme cezada indirime giderek sanığı 6 yıl 8 ay hapse mahkum etti.

“ASLİ KUSURLU” BULUNMUŞTU

Geçtiğimiz celselerde dava dosyasına sunulan bilirkişi raporundada, MG İnşaat Firması sahibi sanık Mehmet Gültekin’in iş yeri olan şantiyede işçilere sağlam ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamadığı için asli kusurlu olduğu ifade edilmiş, ölen 3 işçinin iseemniyet kemeri takmayıp kendi can güvenliklerine özen göstermedikleri için tali kusurlu olduğu belirtilmişti. Yine aynı rapora göre sanıklar şantiye şefi Betül Batmaz ve Metsan firmasının ortağı aynı zamanda sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu’nun iş güvenliği bakımından sorumlu olmadıkları gerekçesiyle kusursuz olduğu kaydedilmişti.

İLK CELSEDE HAKİMDEN ELEŞTİRİ

Davanın ilk celsesinde olay nedeniyle babası ve kardeşini kaybeden Tolgahan Doğan, “İskelenin sağlam olup olmadığına bakmıyorlar mı” diye sormuş, bunun üzerine mahkeme başkanı inşaat firması sahiplerini eleştirerek, “İnşaat senden önemli. Bir tane inşaat var ama işçi çok!” demişti. Davanın ilerleyen aşamalarında ise mahkeme heyetinin değişmiş olduğu görüldü.

İDDİANAMEDEN
İstanbul Kartal, Hürriyet Mahallesi Erler Sokak’ta 31 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen olayda, Metsan Nexus isimli inşaatın yapımı sırasında C bloğunun 16. Katında kurulu olan iskele çöktü. İskelede çalışan Salih Karayalı, Sinan Doğan ve HasanDoğan’ın hayatını kaybetti. İddianamede Metsan Limited şirketinin ana, MG İnşaat Sanayinin alt yüklenici olarak işveren ile sözleşme yaptıkları kaydedildi.
Şüpheliler MG İnşaat Firması şantiye şefi Betül Batmaz, Metsan firmasının ortağı ve sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu, MG inşaat firması sahibi Mehmet Gültekin hakkında “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan toplamda 3’er yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır CezaMahkemesi’ne dava açılmıştı.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/3-insaat-iscisinin-olum-davasinda-karar-6-yil-8-ay-40251891?utm_source=t.co&utm_medium=post

Sanal Şantiye
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Ağaçların Üzerinde Bir Yol

Bu yol gerçekten çok güzel bir mimariye sahip. Camp Adventure adlı inanılmaz ve yaratıcı bir şekilde tasarlanmış doğa yürüyüş yolu ve gözlemevi, Danimarka'nın Kopenhag şehrinde,...