Ana Sayfa Güncel Haberler 3 inşaat işçisinin ölümü ile ilgili dava sonuçlandı: 6 yıl 8 ay

3 inşaat işçisinin ölümü ile ilgili dava sonuçlandı: 6 yıl 8 ay

Kartal’da 16 katlı bir inşaatın en üst katında çalışırken iskelenin çökmesi sonucu hayatını kaybeden 3 işçinin ölümüne ilişkin inşaat firması sahipleri ve şantiye şefi hakkında 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü.

 Hürriyet.com.tr’de yer alan habere göre Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9. celsesi görülen duruşmaya tutuksuz 3 sanık da katılmazken tarafları avukatları temsil etti. Duruşmada söz alan ölen işçilerin aileleri sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.
FİRMA YÖNETİCİSİ VE ŞANTİYE ŞEFİNE BERAAT
Mahkeme heyeti yargılamanın bittiğini belirterek davada kararını açıkladı. Sanıklardan Metsan firmasının ortağı ve sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu ve MG İnşaat Firması şantiye şefi Betül Batmaz’ın kusurlarının bulunmadığını belirten mahkeme 2 sanığın “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan beraatlarına karar verdi.
FİRMA SAHİBİNE 6 YIL 8 AY HAPİS

Mahkeme heyeti, MG İnşaat Firması sahibi sanık Mehmet Gültekin’in asli kusurlu olduğunu belirterek “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan önce 8 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Gültekin’in ‘sosyal ilişkileri’ ve ‘yargılama sürecindeki davranışları’nı dikkate alan mahkeme cezada indirime giderek sanığı 6 yıl 8 ay hapse mahkum etti.

“ASLİ KUSURLU” BULUNMUŞTU

Geçtiğimiz celselerde dava dosyasına sunulan bilirkişi raporundada, MG İnşaat Firması sahibi sanık Mehmet Gültekin’in iş yeri olan şantiyede işçilere sağlam ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamadığı için asli kusurlu olduğu ifade edilmiş, ölen 3 işçinin iseemniyet kemeri takmayıp kendi can güvenliklerine özen göstermedikleri için tali kusurlu olduğu belirtilmişti. Yine aynı rapora göre sanıklar şantiye şefi Betül Batmaz ve Metsan firmasının ortağı aynı zamanda sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu’nun iş güvenliği bakımından sorumlu olmadıkları gerekçesiyle kusursuz olduğu kaydedilmişti.

İLK CELSEDE HAKİMDEN ELEŞTİRİ

Davanın ilk celsesinde olay nedeniyle babası ve kardeşini kaybeden Tolgahan Doğan, “İskelenin sağlam olup olmadığına bakmıyorlar mı” diye sormuş, bunun üzerine mahkeme başkanı inşaat firması sahiplerini eleştirerek, “İnşaat senden önemli. Bir tane inşaat var ama işçi çok!” demişti. Davanın ilerleyen aşamalarında ise mahkeme heyetinin değişmiş olduğu görüldü.

İDDİANAMEDEN
İstanbul Kartal, Hürriyet Mahallesi Erler Sokak’ta 31 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen olayda, Metsan Nexus isimli inşaatın yapımı sırasında C bloğunun 16. Katında kurulu olan iskele çöktü. İskelede çalışan Salih Karayalı, Sinan Doğan ve HasanDoğan’ın hayatını kaybetti. İddianamede Metsan Limited şirketinin ana, MG İnşaat Sanayinin alt yüklenici olarak işveren ile sözleşme yaptıkları kaydedildi.
Şüpheliler MG İnşaat Firması şantiye şefi Betül Batmaz, Metsan firmasının ortağı ve sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu, MG inşaat firması sahibi Mehmet Gültekin hakkında “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan toplamda 3’er yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır CezaMahkemesi’ne dava açılmıştı.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/3-insaat-iscisinin-olum-davasinda-karar-6-yil-8-ay-40251891?utm_source=t.co&utm_medium=post

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Denizli kentinde yaya akımlarının analizi – Makale

Denizli kentinde belirli noktalardaki yaya akımlarının analizi Özet Yayalar, şehir planlamasında dikkate alınması gereken önemli paydaşlardan biridir. Ancak yaya akımları, yaya geçitlerinin ve yaya kaldırımlarının tasarımında...

Yeni Ordu Stadı yıl sonunda açılıyor

Yeni Ordu Stadı yıl sonunda açılıyor Ordu’nun Altınordu ilçesinde inşa edilen 20 bin kapasiteli yeni stat aralık ayında sporun hizmetine açılacak. AK Parti Ordu İl Başkanı...

TOKİ Başkanı Bulut’tan konut kampanyalarıyla ilgili açıklama

 TOKİ Başkanı Bulut "Öncelikli hedefimiz dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak" TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde başlatılan kampanyalar ve dar gelirli...

Yapılarda Su Yalıtımı Semineri – İnş. Yük. Müh. Cem ERCAN

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ve İnşaat Yüksek Mühendisi Cem ERCAN'ın hazırladığı Yapılarda Su Yalıtımı semineri. 

SON YORUMLAR