Ana Sayfa Güncel Haberler 4 Minareli Asma Köprü Ziyaretçi Akınına Uğruyor

4 Minareli Asma Köprü Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yapılan yaya köprüsünün projesini asıl mesleği kerestecilik olan Andırın ilçesi belediye başkanı Baki Tezcan çizdi. Müteahhitlerin yapım için talep ettiği 5 milyon TL’yi çok bulan Tezcan, 2.5 metre genişliğinde 360 metre uzunluğunda ve yerden 100 metre yüksekliğinde olan asma köprüyü kendi imkanlarıyla yapma kararı aldı.

Köprünün yapımında 30 ton dut ağacı ile 20 ton demir kullanıldı. Dünyanın en uzun ve en geniş yaya asma köprüsü 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Yapımı için 5 milyon TL talep edilen köprü, bu şekilde 300 bin TL gibi cüzzi bir rakama inşa edilmiş oldu. Minare şeklinde projelendirilen köprü ayakları, asma köprüyü emsallerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri oldu.

TEZCAN: ÜZERİNDEN ARABA DAHİ GEÇEBİLİR

Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan, yayalar için yapılan köprünün 200 ton taşıma kapasitesine sahip olduğunu ve üzerinden araba geçebileceğini ifade etti. İlçenin sembollerinden biri haline gelen köprü çevre illerden ziyaretçi akınına uğruyor.

MİNAREDEN KÖPRÜ AYAĞI

Asma köprünün 4 ayağı Cami minaresi şeklinde tasarlandı. Köprüye farklı bir hava katan minare şeklindeki ayaklar ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.

ÇEVRE İLLERDEN ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI

Çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçiler köprünün üzerine bol bol fotoğraf çektirdi. Köprüden geçmeye cesaret edemeyen bazı vatandaşlar uzaktan bakmakla yetindi. Asma köprüden doyumsuz manzarayı izleyenler adeta helikopterden aşağı bakıyormuşuz gibi yorumunda bulundular.

BELEDİYE BÜTÇESİYLE YAPILDI

Köprü yapımına karar verildikten sonra fiyat araştırması yaptıran Tezcan, gelen tekliflerin 5 milyon TL civarında olduğunu öğrenince başka bir yol aradı. Dünyadaki köprü örneklerini inceledi ve projesini kendisi yapmaya karar verdi. Bu şekilde tamamen belediye imkanlarıyla köprüyü 300 bin TL’ye inşa etmiş oldu.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR