ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Oroville Baraj ‘ın gövdesindeki delik nedeniyle su baskını yaşanmasından endişe eden yetkililer, kasaba ve etrafındaki yerleşim yerleri için tahliye kararı verildi. 16 bin nüfuslu Oroville kasabası ve civarındaki yerleşim yerlerinde yaşayanlara bölgeden ayrılmaları çağrısında bulunuldu.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde meydana gelen yoğun yağmur yağışı sonrası yükselen su seviyesi sonucu baraj gölündeki deliğin farkedilmesi ile yerleşim yerleri için tehlike oluşturması nedeniyle binlerce kişi bölgeden tahliye edildi.

Oroville Baraj Gölü’ndeki su seviyesinin yükselmesi sonucu azaltmak için tahliye savağını kullanmak isteyen görevliler, bu bölümde delik olduğunu fark etti. Deliğin büyümeye başlaması ve su baskınlarına neden olması riski nedeniyle yetkililer, yaklaşık 16 bin nüfuslu Oroville kasabası ve civarındaki yerleşim yerlerinde yaşayanlara bölgeden ayrılmaları ve yüksek yerlere gitmeleri çağrısında bulundu.

Sulama barajı olarak kullanılan ve 1968 yılında inşa edilmiş olan barajın su seviyesi tarihinde ilk defa bu kadar yükseldiği ve tahmini zararın 220 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Tahliye kararının ardından binlerce kişinin araçlarıyla bölgeden ayrılmak için harekete geçtiği, yollarda uzun kuyruklar oluştuğu haber ajansları tarafından bildiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here