Ana Sayfa Güncel Haberler Berlin'e Elektrikli Otobüs Sloganı ''Sarı Kokmaz''

Berlin’e Elektrikli Otobüs Sloganı ”Sarı Kokmaz”

- Reklam-

Almanya’nın başkenti Berlin’de üzerinde ‘sarı kokmaz!’ sloganı yazan ve tamamıyla elektrikle çalışan belediye otobüsleri hizmete girdi.

Zoo ve Südkreuz garı arasındaki toplam 6 kilometre uzunluğundaki güzergâhta ilk aşamada 4 otobüs hizmet verecek. Sarı renkli otobüsler üzerinde ‘sarı kokmaz!’ sloganı yer alıyor. Araçlar Polonya merkezli Solaris tarafından üretildi. ‘Urbino 12 electric’ serisi otobüsler, 218 beygir gücünde motorla donatılmış. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, manyetik indüksiyon özelliğine sahip araçların bataryaları duraklarda kablosuz yöntemle kendiliğinden şarj oluyor. Şarj cihazları duraklardaki yol altına yerleştirildi. Uygun posizyona geldikten sonra aracın altındaki şarj birimi harekete geçiyor.

Manyetik indüksiyon yöntemi

- Reklam-

Oluşan manyetik alan üzerinden batarya enerjiyle yükleniyor. Her şarj seansı 4 – 7 dakika sürüyor. Akşam garaja çekilen araç, bu kez kabloyla şarj ediliyor. Manyetik indüksiyonla şarj edilen belediye otobüsleri şimdiye kadar Mannheim ve Braunschweig’da sefere çıktı. ‘Primove’ adı verilen sistemi Kanada merkezli Bombardier şirketi geliştirdi.

 

Devlet destek veriyor

Berlin Toplu Taşımacılık İşletmesi (BVG) Genel Müdürü Sigrid Nikutta, tüm güzergâhlarda elektrikli otobüslere geçmeden önce uygulamada karşılaşılabilecek muhtemel sorunları gözleyeceklerini söyledi. Almanya hükümeti, Berlin’deki ilk elektrikli belediye otobüslerine önümüzdeki yılın ortasına kadar 4,1 milyon euroluk kaynakla destek veriyor. Daha sonra proje Berlin eyalet yönetimi tarafından 2023 yılına kadar teşvik edilecek.

208967solariss

Elektrikli araçların motoru ses çıkarmadığından, yolcular durağa yaklaşan otobüs tarafından özel bir sesle uyarılacak.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Betonun Kullanımı ve Kullanım Alanları

Beton, dünya çapında en sık kullanılan yapı malzemelerinden biridir. Mukavemet, dayanıklılık, az bakım gerektiriyor olması, enerji tasarruflu, sürdürülebilirlik gibi ayırt edici özellikler, inşaat mühendisliği...