Ana Sayfa Güncel Haberler Binalarda Çıkma Yasağı 2 Yıl Erteleniyor

Binalarda Çıkma Yasağı 2 Yıl Erteleniyor

PLANLI Alanlar İmar Tip Yönetmeliği’nin 1 Haziran’da uygulamaya girecek geçici 6. maddesi iki yıl erteleniyor. Sözkonusu madde binalarda öne, yana ve arkaya doğru çıkmaları yasaklayıcı hükümler içeriyordu.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, inşaat sektöründen gelen talepler üzerine imar düzenini baştan aşağı yenileyen ‘Planlı Alanlar İmar Tip Yönetmeliği’nin 1 Haziran’da uygulamaya girecek geçici 6. maddesini iki yıl ertelemeye hazırlanıyor. Değişiklikle ilgili yazının Başbakanlığa gönderildiği öğrenilirken, düzenlemeyle mülkiyetle ilgili hak kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. İki yıl ertelenen düzenleme binalarda öne, yana ve arkaya doğru çıkmaları yasaklayıcı hükümler içeriyordu. İnşaat sektörü temsilcileri ertelemenin sektörü rahatlatacağını düşünüyor.

SEKTÖR RAHAT NEFES ALIR

Bakanlıkla sektör temsilcilerinin bir süredir devam eden görüşmeleri olumlu sonuç verdi. Buna göre söz konusu yönetmeliğin geçici 6. maddesiyle ilgili sektörün çekincelerini olumlu karşılayan bakanlık, 1 Haziran 2014’te yürürlüğe girecek olan maddenin 2016 yılına ertelenmesi için Başbakanlığa yazı gönderdi. İlgili madde binalarda öne, yana ve arkaya doğru çıkmaları yasaklayıcı hükümler içeriyordu. Yönetmeliğin diğer maddeleri için herhangi bir ertelemenin olmayacağı belirtilirken, geçici 6. maddenin ertelenmesiyle ilgili bilgi veren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, ertelemenin inşaat sektörüne rahat bir nefes aldıracağını söyledi. Sektörün geçici 6. maddedeki düzenlemelere henüz hazır olmadığını ifade eden Tellioğlu, şu görüşleri dile getirdi:

ÇIKMALAR YASAKLANIYOR

“Düzenleme 1/1000’lik parsellerde yapılacak inşaatlarda öne çıkmalar, yana çıkmalar ve arkaya çıkmalarla ilgili yasaklayıcı hükümler içeriyordu. Bu madde 1 Haziran’da uygulamaya geçecekti. Yönetmelikte geçen ancak bu zamana kadar uygulanmayan madde, 2016 yılına ertelenmiş olacak. Bu ertelemeyi sektör açısından önemli görüyorum. Onbinlerce ruhsat aşamasında olan sözleşme vardı. Bu sözleşmelerden doğan yükümlülükler var. Birde yerde 30 daireye göre inşaat yapıyorsun ama yeni planlamaya göre 25 daireye iniyor. Eskiye göre mülkiyet hak kaybı oluşmuştu. Bu durumun ertelenmesi için bakanlıkla istişarelerde bulunduk. Çok çalışmamıza rağmen sadece geçici 6. madde üzerinde uzlaşma sağlayarak, bunun ertelenmesini sağlayabildik. Bakanlık düzenlemenin ertelenmesi için Başbakanlığa yazı yazacak. Bu durum inşaat sektörünü kısmen de olsa rahatlatacak. Erteleme son zamanlarda tıkanan kentsel dönüşüm sürecinin de önünü açacak. Ayrıca daha sağlıklı ve bütünleştirici bir düzenlemenin sağlanması bakımından maddenin alelacele uygulamaya girmemesi sektöre avantaj sağlar. Ancak erteleme sıfırdan, işlem görmemiş yapıyı kapsamayacak. Süreci başlatılan ve tamamlanamayan yapıları kapsayacak.”

6. Madde ne diyor

PLANLI Alanlar İmar Tip Yönetmeliği’nin iki yıl ertelenecek olan geçici 6. maddesi şöyle:
“1 Haziran 2013 tarihinden önce yapı ruhsatı almak için yapılan müracaatlarla bu tarihten en fazla bir yıl önce olmak üzere belirli parsellere yönelik olarak; yıkım ruhsatı başvurusunda bulunmak, riskli yapı tespiti yaptırmak üzere başvurulmak, noter tasdikli inşaat sözleşmesi yapılmak, yeni inşaat yapmak üzere ifraz, tevhit, ihdas, yola terk işlemi için başvurulan veya imar durum belgesi almak üzere başvuru yapılmış ise bu parsellere ilişkin yapı ruhsatı müracaatları 1 Haziran 2013 tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde sonuçlandırılmak kaydıyla 1 Haziran 2013 tarihinden önce yürürlükte olan mevzuata ve talep edilmesi halinde yönetmeliğin lehte olan hükümlerine göre neticelendirilir.”

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.
SourceHürriyet

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu - İnşaat Mühendisi.

1 YORUM

  1. Haber içerik olarak yanlış. Eski yönetmelikte balkon kullanımı sınırsız idi ancak çıkmalar yasaklanmıyor, bu bilgi tamamen yanlış. Yalnızca inşaat alanını büyütmek amacıyla balkon kullanımına (eğer imar planında emsal adı verilen kapalı kullanım alanı belirlenmiş ise) sınırlama getiriliyor. Ancak bunu eğer proje müellifi isterse iç alanlardan kısarak yine istediği gibi çıkma yapabilir. Haberin içeriği yanlış ve yanıltıcı. Lütfen gerekli düzeltmeyi yapınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Emlaktaki KDV ve stopaj indirimi kiracılara nefes aldıracak

Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarını aşağı çeken düzenleme 31 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Stopaj oranının yüzde 10’a düşürülmesiyle birlikte kiracıların ödeyeceği stopaj...

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

SON YORUMLAR