Ana Sayfa Blog Bir Mühendise Akademisyen Olmak Nasıl Bir Fayda Sağlar ?

Bir Mühendise Akademisyen Olmak Nasıl Bir Fayda Sağlar ?

 

İnşaat Mühendisi Akademisyen Olmalı mı?

Akademisyen, üniversite gibi yüksek öğrenim kurumlarında öğretim gerçekleştirerek öğrencilerin ufkunu açan , araştırmalar yapan ve bu kendine has araştırmalarla kendi alanında gerek insan sağlığının korunmasını gerek inşaa edilen yapının sağlığının korumasıyla büyük katkı sağlayan kişilere verilen genel mesleki ünvandır. Bu tanıma bakınca kesinlikle olmalıyız cevabını verdiğinizi duyar gibiyim ama işler bu kadar olmuyor.

Nasıl Akademisyen Olunur?

1. Yüksek Lisans:

 • Yüksek lisansa başvurmak için ALES, YDS sınavlarına  girmek gereklidir. Talep edilen puanlar üniversitelere göre değişir.
 • Başvuru yaptığınız üniversite ALES , YDS VE mezuniyet ortalamalarına bakarak hesap yaparlar.Her üniversite de kendi sınavını yapar. Eğer uygun görülürseniz araştırma görevlisi olursunuz.

2. Doktora:

 • Akademisyen olarak kariyer yapmak için yüksek lisans sonrasında doktora yapmaya devam etmeniz gereklidir.

3. Doçentlik:

 • Doktora yaparken bir takım faaliyetler yaparak yeterli  puana erişildiğinde, Doçent olabilme talebiyle  faaliyetlerinizi içeren dosya üniversite Rektörlüğüne gönderilir, Doçentlik  Komisyonu önce dosyayı inceler, uygun ise adayı mülakata çağırır. Mülakatta başarılı olan Doktora öğrencileri YÖK tarafından kadrosu açılması durumunda Doçentlik için başvuru yapabilir.

4. Profesörlük:

 • Doçent olarak  ders verme, araştırma ve yayın yapma faaliyetlerine devam edilir ve gerçekleştirilen faaliyetlerden puan toplanır.  Gerekli puanı  edildiğinde  Profesörlük kadrosu   için üniversite Rektörlüğüne başvurulur. Dosyası incelenir, YÖK tarafından Profesörlük kadrosu açıldığı taktirde, kadroya başvuru yapılır.   Bu aşama mülakat içermez.

Akademisyen Olmanın Avantajları Nelerdir?

 • Yaklaşık olarak 5000 TL ‘den başlayan fiyatlarla başlayıp ek ücretlerle daha da artmaktadır. Bu fiyatlar, diğer çalışma olanaklarına bakınca gayet iyi bir miktar.
 • Kendilerini dil ve lisansüstü eğitim alanında geliştirmek istediklerinde TÜBİTAK bursu veya üniversitelerin desteği ile yurtdışında eğitim almaktadırlar.
 • Çalışma saatleri 08.00 /17.00 arasındadır.
 • Normal mesai saatlerini bölüm başkanı ve anabilim dalı başkanı izni çerçevesinde esnek bir şekilde kullanma imkanına sahiptirler.
 • Üniversite içerisinde bulunan kütüphane, bölümlere ait olan araştırma merkezi ve laboratuvarı, kendilerine tahsis edilen oda, kişisel eşyalar gibi imkanlara sahiptirler.

Akademisyen Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Üniversitenin idari işlerinin işleyişinin tam oturmamasından  dolayı özellikle  yeni kurulmuş olan  üniversitelerde akademisyenlere çok iş yüklenmektedir.
 • Bazı üniversiteler de bölüm başkanlarının akademisyenlere yüklemiş oldukları şahsi ve idari işleri yapmadıkları takdir de sözleşmelerinin yenilenmemesiyle tehdit edilmeleri.
 • Özellikle yeni kurulan üniversitelerde fiziki ve teknik imkan yetersizliğinden kaynaklı olarak akademisyenlere yeterli çalışma koşullarının sağlanamaması.
 • Bölümlerde çalışan akademisyenlere bölümdeki akademik personellerin iş yüklerinin yüklenmesi.

Not 1: Yukarıda bahsettiğim avantajlar ve dezavantajlar daha çok araştırma görevlisi için geçerlidir.

Not 2: Yardımcı doçentlik 2018 de yayınlanan 7100 Sayılı Yükseköğretim Kanunu gereğince kaldırılmıştır.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

2 YORUM

 1. Akademisyen olanların kendilerini toplumdan üstün görmeleri ve bilgi birikimlerini öğrencileriyle paylaşmama istekleri sizce nedendir ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnsansız sualtı aracı geliştirdiler yarışmada finale yükseldiler.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu “ASÜ DYNAMIC” takımı, geliştirdiği İnsansız Sualtı Aracı (İSAA) ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji...

Stadyumlarda Yapılan En Büyük 5 İyileştirme Projesi

Dünya üzerinde gelişen teknolojik imkanlara bağlı olarak futbola olan ilgi son derece artmış durumda, bu durum doğal olarak futbol kulüplerinin kendi stadyum ve tesislerini...

Mesleki Terimler Sözlüğü #B

Bu serimizde daha önceden instagram hesabımız üzerinden yayınlamış olduğumuz İngilizce mesleki terimler sözlüğü kısmını derleyip burada toplu bir şekilde sizinle paylaşacağız.Bu bölümde Türkçe karşılığı...

Uzay mimarisinde en iyi fikirler

Uzay mimarisinde en iyi fikirler Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin...

SON YORUMLAR