Ana Sayfa Blog Çin Koronavirüs Salgınının Tedavisi İçin 6 Günde Yeni Bir Hastane İnşa Edecek

Çin Koronavirüs Salgınının Tedavisi İçin 6 Günde Yeni Bir Hastane İnşa Edecek

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Koronavirüs Salgınını tedavi etmek amacıyla Çin Hükümeti 6 gün içinde 1000 yataklı bir hastane inşa etme kararı aldı.

Çin genelinde 24.01.2020 itibari ile 830 kişiyi enfekte eden ve 26 kişinin ölümüne neden olan Koronavirüs salgınının başlamasının ardından şehirdeki hastanelerin dolup taşması ve hastalara gereken tedavilerin bu sebeple yapılamaması sonucunda sadece Koronavirüs ‘ün tedavisi için yeni bir hastane yapılmasına karar verildi.

XHN – Twitter

Resmi Çin haber ajansı Changjiang Daily cuma günü yaptığı açıklamada, hastane inşaatını hızlandırmak için kentin eteklerinde bir gölün yakınlarında bulunan tatil kompleksinin çevresine prefabrik binalar inşa ediliyor.

Hastanenin inşasının 6 günde bitirilmesi hedefleniyor. Bu süre bir hastane inşa etmek için oldukça kısa gibi görünse de Çin bu gibi durumlar için gereken donanıma ve tecrübeye sahiptir. 2003 yılında Sars salgını sırasında Pekin’de 7000 işçi ile sadece bir hafta içerisinde kuzey banliyölerinde Xiaotangshan hastanesini inşa etmişti.

Sars Hastalığı İçin Yapılan Hastanenin Şablonları Kullanılacak 

Wuhan yetkilileri, prefabrik olarak inşa edilecek olan yeni hastanenin de daha önceden inşa edilmiş olan Xiaotangshan hastanesinin şablonları kullanılarak 25000 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edileceğini belirtti.

XHN – Twitter

Wuhan’da yapılacak hastane, sıralı şekilde küçük kabinlerden oluşan bireysel izolasyon ünitelerine sahip şekilde tasarlandı. Changjiang Daily’nin belirttiğine göre, 2003 yılında inşa edilen hastane sayesinde iki ay içinde dünya üzerinde yedi ülkede bulunan bütün Sars salgınına yakalanan hastaların tedavisi başarıyla yapıldı.

Bu çalışma “tıp bilimi tarihinde bir mucize” olarak nitelendirildi. Xiaotangshan hastanesi Çin Hükümeti Sars hastalığına karşı kesin zafer kazanıldığını onaylandıktan iki ay sonra hastane kapatıldı.

XHN – Twitter

Yeni hastanenin yapımında 35 kazıcı ve 10 buldozer iş makinası Perşembe gecesi Wuhan’da bulunan iş sahasına getirirldi. Pazartesi günü inşaatın tamamlanması için yoğun bir çalışmaya başlandı. Hastaneyi inşa eden şirketlerden biri olan Çin Devlet İnşaat Mühendisliği ( China State Construction Engineering ), Cuma günü için şantiyede 100’den fazla işçinin çalıştığını söyledi.

Aşağıdaki videodan Çin Küresel Televizyonu (CGTN) tarafından yayınlanan haberin görüntülerini izleyebilirsiniz:

Devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde zemini hazırlamak için çalışan farklı renklere boyanmış onlarca aracın telaşlı bir biçimde çalıştığı görülüyor.

Prefabrik olarak yapılacak olan hastanenin hem pratik bir şekilde oluşturularak zaman kazandıracağı hem de maliyet olarak daha uygun olacağı belirtiliyor. Bunun yanı sıra bu yöntem ile birlikte “tıbbi tedavi kaynaklarının eksikliğini hafifletmeyi ve hastaların bakım şartlarını geliştirmeyi” amaçladıklarını söylüyorlar.

Kaynak:

https://www.theguardian.com/

Görseller:

- Advertisement -

CXN  https://twitter.com/

https://www.theguardian.com/

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR