Ana Sayfa Blog Çin Koronavirüs Salgınının Tedavisi İçin 6 Günde Yeni Bir Hastane İnşa Edecek

Çin Koronavirüs Salgınının Tedavisi İçin 6 Günde Yeni Bir Hastane İnşa Edecek

- Reklam-

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Koronavirüs Salgınını tedavi etmek amacıyla Çin Hükümeti 6 gün içinde 1000 yataklı bir hastane inşa etme kararı aldı.

Çin genelinde 24.01.2020 itibari ile 830 kişiyi enfekte eden ve 26 kişinin ölümüne neden olan Koronavirüs salgınının başlamasının ardından şehirdeki hastanelerin dolup taşması ve hastalara gereken tedavilerin bu sebeple yapılamaması sonucunda sadece Koronavirüs ‘ün tedavisi için yeni bir hastane yapılmasına karar verildi.

XHN – Twitter

- Reklam-

Resmi Çin haber ajansı Changjiang Daily cuma günü yaptığı açıklamada, hastane inşaatını hızlandırmak için kentin eteklerinde bir gölün yakınlarında bulunan tatil kompleksinin çevresine prefabrik binalar inşa ediliyor.

Hastanenin inşasının 6 günde bitirilmesi hedefleniyor. Bu süre bir hastane inşa etmek için oldukça kısa gibi görünse de Çin bu gibi durumlar için gereken donanıma ve tecrübeye sahiptir. 2003 yılında Sars salgını sırasında Pekin’de 7000 işçi ile sadece bir hafta içerisinde kuzey banliyölerinde Xiaotangshan hastanesini inşa etmişti.

Sars Hastalığı İçin Yapılan Hastanenin Şablonları Kullanılacak 

Wuhan yetkilileri, prefabrik olarak inşa edilecek olan yeni hastanenin de daha önceden inşa edilmiş olan Xiaotangshan hastanesinin şablonları kullanılarak 25000 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edileceğini belirtti.

XHN – Twitter

Wuhan’da yapılacak hastane, sıralı şekilde küçük kabinlerden oluşan bireysel izolasyon ünitelerine sahip şekilde tasarlandı. Changjiang Daily’nin belirttiğine göre, 2003 yılında inşa edilen hastane sayesinde iki ay içinde dünya üzerinde yedi ülkede bulunan bütün Sars salgınına yakalanan hastaların tedavisi başarıyla yapıldı.

Bu çalışma “tıp bilimi tarihinde bir mucize” olarak nitelendirildi. Xiaotangshan hastanesi Çin Hükümeti Sars hastalığına karşı kesin zafer kazanıldığını onaylandıktan iki ay sonra hastane kapatıldı.

XHN – Twitter

Yeni hastanenin yapımında 35 kazıcı ve 10 buldozer iş makinası Perşembe gecesi Wuhan’da bulunan iş sahasına getirirldi. Pazartesi günü inşaatın tamamlanması için yoğun bir çalışmaya başlandı. Hastaneyi inşa eden şirketlerden biri olan Çin Devlet İnşaat Mühendisliği ( China State Construction Engineering ), Cuma günü için şantiyede 100’den fazla işçinin çalıştığını söyledi.

Aşağıdaki videodan Çin Küresel Televizyonu (CGTN) tarafından yayınlanan haberin görüntülerini izleyebilirsiniz:

Devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde zemini hazırlamak için çalışan farklı renklere boyanmış onlarca aracın telaşlı bir biçimde çalıştığı görülüyor.

Prefabrik olarak yapılacak olan hastanenin hem pratik bir şekilde oluşturularak zaman kazandıracağı hem de maliyet olarak daha uygun olacağı belirtiliyor. Bunun yanı sıra bu yöntem ile birlikte “tıbbi tedavi kaynaklarının eksikliğini hafifletmeyi ve hastaların bakım şartlarını geliştirmeyi” amaçladıklarını söylüyorlar.

Kaynak:

https://www.theguardian.com/

Görseller:

CXN  https://twitter.com/

https://www.theguardian.com/

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Tarihi adım atıldı… Şehirlere nefes aldıracak yasa… Silüet müjdesi

Gökdelenlere olanak sağlayan ‘kat serbest’ hakkı mevzuattan çıkarılırken, kentlerin ‘siluetinin’ korunması yasal hüküm oldu. Belediyeler, mevcut planlarda serbest olarak belirlenmiş yükseklikleri 1 Temmuz 2021’e...