Ana Sayfa Güncel Haberler Daha Güçlü Beton İçin Havuç!

Daha Güçlü Beton İçin Havuç!

- Reklam-

Lancaster Üniversitesi yaptığı bir araştırmaya göre, beton karışımların, kök sebzelerinden alınan nano-parçacıkların eklenmesiyle güçlendirilebileceğini keşfetti.

İngiltere Lancaster Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmasına göre, beton karışımları, havuçtan ve diğer kök sebzelerinden alınan nano-parçacıkların eklenmesiyle güçlendirilebiliyor. Üniversitenin mühendisleri tarafından yapılan ön testlerde, bu bitkilerin liflerinden elde edilen nano taneciklerin betonun gücünü düşük bir maliyetle artırdığı görüldü. Üniversiteye bu alanda daha fazla araştırma yapması için Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 programından 195 bin Sterlin (1 milyon 630 bin Lira) fon sağlandı. Sonuçların inşaat endüstrisinde karbon salınımını azaltması bekleniyor.

Üretilen Yeni Çimento Enerji Tüketimini Azaltıyor

Projeyi yürüten Mühendislik Profesörü Mohamed Saafi “Bu yeni çimento nano-bileşikleri sıradan Portland çimentosunu, gıda endüstrisinden alınan atık kök sebzelerden elde edilen nano-taneciklerle birleştirerek oluşturuluyor. Bileşikler mekanik ve mikro-yapı özellikleri konusunda mevcut çimento ürünlerine göre daha üstün olmanın yanı sıra, aynı zamanda daha az oranda çimento kullanıyorlar. Bu durum çimento üretimi sırasındaki enerji tüketimini ve karbondioksit salınımını azaltıyor.” diyor.

Beton daha güçlü olunca normalde aynı boyutta inşa edilecek bir binada kullanılan betondan daha azını kullanmak mümkün oluyor. Miktarda küçük bir azalma olsa bile bu durum büyük bir etki yaratabilir çünkü tüm dünyadaki karbondioksit salınımının yaklaşık yüzde 8’i çimento üretiminden kaynaklanıyor. Karbondioksit, çimento üretimi sırasında gerçekleşen bir kimyasal dönüşümün yan ürünü olarak ortaya çıkıyor. Bu süreç ayrıca çimentonun çok yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılmasını gerektiriyor. Isıtma işlemi için de genellikle fosil yakıtlar kullanılıyor.

Mevcut Tüm Çimentolardan Daha İyi!

- Reklam-

Lancaster Üniversitesi’nin ilk çalışmalarında, betona gücünü veren kalsiyum silikat hidrat miktarını artıran kök sebzelerin nano tanecikleri, diğer tüm çimento katkı maddelerinden daha üstün bir performans gösterdi. Diğer katkı maddeleri arasında grafen ve karbon nanotüpler de bulunuyor.

Mühendisler bir metreküp betonda 40 kg daha az Portland çimentosu kullanarak aynı sağlamlığı elde etmeyi başardı. Şimdi sürdürülebilir malzemeler üreten Cellucomp şirketiyle iş birliği halinde çalışan araştırmacılar bu çalışmayı günlük hayatta kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Cellucomp daha önce de kök bitkilerin liflerinden Curran adlı katkı maddesini üretiyordu.

 

Kaynak: Dünya Halleri

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Temeli görkemli bir şekilde atılmıştı ama…

Trabzon’un Yomra ilçesinde temeli yaklaşık 20 ay önce atılan Yomra Sanayi Sitesi’nden iş yeri satın alan vatandaşlar, iş yerlerinin belirtilen sürede teslim edilmediği gerekçesiyle...