Ana Sayfa Güncel Haberler Danıştay’dan Taksim AVM kararı

Danıştay’dan Taksim AVM kararı

Taksim’de dört yıl önce başlayan ve mahkemelik olan 17 katlı otel, rezidans ve AVM inşaatında sona gelindi. Üç yıl önce İstanbul 1’inci İdare Mahkemesi’nin verdiği durdurma kararını Danıştay da onadı.

Dört yıl önce Taksim’de, tarihi Maksim Gazinosu ile Majik Sineması’nı da içine alan ve büyük bölümü imarda “yeşil alan” olarak geçen arazide 17 katlı otel, rezidans ve AVM inşaatı başladı. İnşaata komşu otellerden birkaçının sahibi Ali Durucan, o tarihten bugüne inşaatın durdurulması için hukuk mücadelesi veriyor.

Durucan, dört yıl önce İstanbul 1’inci İdare Mahkemesi’ne başvurdu. İstanbul Büyükşehir ve Beyoğlu Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan şikâyetçi oldu. Davayı iki ay önce kazandığını, inşaatın ruhsatının iptal edildiğini yani durdurulduğunu, 2013 Aralık’ında tesadüfen öğrendi. Çünkü karar, mahkeme başkanı imzalamadığı için taraflara tebliğ edilmiyor, inşaat devam ediyordu.

Durucan, bu kez kararın taraflara tebliği için mahkemeye başvurdu. Karar ulaştığında, 9 katı biten inşaata 6 kat daha eklenmişti. Durucan, “Beyoğlu Belediyesi’ne gidip inşaatı durdurmalarını istedim. Resmi tebligat gelmediğini söylediler. Alıp elden götürdüm, inşaat gene durmadı. Bunun üzerine avukatım Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. İnşaat da böylece durdu” diye anlatıyor.

MADDİ KAYBIMIZ ÇOK BÜYÜK
Durucan, inşaatın sadece kendi otellerine değil, diğer komşu otellere de büyük zarar verdiğini söylüyor. “Temel kazısı sırasında duvarlarımızda çatlaklar oluştu. Odalarımıza deniz yerine beton ve çelik manzarası geldi. Durdurulduğu güne kadar 7 gün 24 saat çalışarak gürültü kirliliği yarattı. Defalarca uyardık, hiç olmazsa gece yarısından sonra çalışmaları durdurun dedik ama dinletemedik. Müşteri kaybettik, maddi zararımız büyük.”
DANIŞTAY RUHSAT İPTALİNİ ONADI
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İBB ile Beyoğlu Belediyesi ve Taksim Otel ve AVM inşaatının sahibi Tuna İnşaat, İdare Mahkemesi’nin durdurma kararına itiraz ederek Danıştay’a başvurdu. Birkaç gün önce Danıştay 6’ıncı Daire’den 2015/3411 no.lu karar çıktı. “İstanbul 1’inci İdare Mahkemesi’nce verilen karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmamaktadır. Tebliğ tarihini izleyen günden itibaren 15 gün içerisinde kararın düzeltilmesi yolu açık olmak üzere oy çokluğu ile karar verildi” Durucan, bu kararın, inşaat ruhsatının iptali ve yıkılması anlamına geldiğini söylüyor. Avukatı Handan Ersoy da “Yerel mahkeme kararlarında temyiz makamı olan Danıştay 6’ıncı Dairesi, yerel mahkemenin kararını haklı ve yerinde buldu, onadı. Müvekkilimin şikayetçi olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı, İBB ve Beyoğlu Belediyesi, 15 gün içinde yeniden aynı daireye itiraz ederek başvurabilir. Ancak Danıştay, yüzde 99 ihtimalle bu kararınaıonaylayacak” diyor.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın AlDiğer UDEMY Eğitimleri

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ankraj Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Ankraj Nedir? Ankraj kavramı tahmin edildiği üzere ingilizce kökenli bir kelime olan anchor kelimesinden gelmektedir. Ankraj nedir? sorusunda daha yerinde cevap verebilmek adına gelin bu...

Kamu bankalarından merakla beklenen 4 yeni kredi paketi

Uzun süredir konuşulan ve merakla beklenen kredi rakamları açıklanıyor. Kamu bankaları başta konut kredisi olmak üzere, taşıt kredisi ve mobilyadan tatile dört yeni kredi...

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın İstanbul’da iki hastane daha hizmete açılıyor. Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin...

İstanbul Havalimanı belgesel oldu

İstanbul Havalimanı belgesel oldu Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan İstanbul Havalimanı’nın belgeseli yapıldı. Belgeselde İstanbul Havalimanı’nın fikir aşamasından tam kapasite ile operasyona başladığı döneme...

SON YORUMLAR