Ana Sayfa Güncel Haberler Yapı Denetimde Çalışan Yrd. Kontrol Elemanlarına Kötü Haber

Yapı Denetimde Çalışan Yrd. Kontrol Elemanlarına Kötü Haber

Yardımcı Kontrol Elemanlarına Müjdeli Haber! – Yönetmelik Güncellendi ve Yardımcı Kontrol Elemanları Denetim hakkını tekrar aldı! Haber detayları için tıklayın. (Güncelleme: 28.01.2016)


Danıştay 6. idaresinin kararı ile Yapı Denetimlerde Yardımcı Kontrol Elemanı olarak görev yapan teknik öğretmen, tekniker ve teknisyenler ilgili işlerde tek başına kontrol elemanı olarak görev alamayacak.

Mahkeme; “yardımcı kontrol elemanlarını kontrol elemanlarının yerine görevlendirilmesine olanak sağlanması, bu haliyle yardımcı kontrol elemanlarının kontrol elemanı statüsüne dönüşmesi ve bunun da Yönetmelikin 3 ncü maddesinin birinci fıkrasının (t) bendinde yer alan yardımcı kontrol elemanı tanımına aykırı olması” gerekçeleri ile iptal edildiği açıklandı.

Bunun üzerine yds.gov.tr de “Yapı Denetim Sistemi Yazılımı Mahkeme kararı uyarınca yardımcı kontrol elemanlarının kontrol elemanları yerine görevlendirilmesi engellenmiştir. 16.11.2015” açıklaması yayınlandı.

Karardan önce nasıldı?

Karardan önce yapı denetim uygulama yönetmeliğinin 15. maddesinin 4. fıkrasında yer alan bilgilere göre Teknik öğretmenler 15.000, Teknikerler 10.000 Teknisyenler 5.000 m2’ye ve 3b yapı sınıfına kadar olan işlerde tek başına kontrol elemanı olarak görev alabiliyordu.

Yardımcı kontrol elemanı kimdir ve ne iş yapar?

Denetçi mimar ve mühendislerin sevk ve idaresi altında ve kontrol elemanları ile birlikte yapı denetimi faaliyetlerine katılan teknik öğretmen, yüksek tekniker, tekniker ve teknisyenler.

Yardımcı kontrol elemanı, her yıl Bakanlık tarafından yayımlanan Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğe göre 3b (dâhil) grubuna kadar olan ve inşaat alanı 15.000 m2’yi geçmeyen bir yapının denetimi üstlenildiğinde, yapı denetim kuruluşunda kontrol elemanı yerine görevlendirilir. Yardımcı kontrol elemanı, denetçi mimar ve denetçi mühendislerin sevk ve idaresi altında görev yapar. Görevlendirildiği yapılarda denetçi mimar ve denetçi mühendisler ile birlikte müteselsilen sorumludur. Denetim yetkisi sınırları, inşaat alanı itibarı ile aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Teknik Öğretmen(İnşaat, Makine, Elektrik) : 15.000 m²

Tekniker (İnşaat, Makine, Elektrik, Yapı Denetimi) : 10.000 m²

Teknisyen(İnşaat, Makine, Elektrik): 5.000 m²

Yapı denetimler firmaları türkiyenin tek yapı denetim firma rehberi için

www.yapidenetimfirmalari.com

Kaynak: www.sanalsantiye.com

 

 

İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu, İnşaat Mühendisi.

1 YORUM

  1. Aç kalan TMMOB üyesi İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar doymadınız. Bu gidişle Teknikerlerin haklarıda yetmeyecek size ustaların haklarını da alın arada kalıp çakıp demir bağlarsınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Yerin 230 metre altında inceleme yaptılar

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü öğrencileri, Menderes’te bulunan TÜPRAG Efemçukuru Madenini ziyaret ederek, yerin 230 metre altında incelemede bulundu. İEÜ’lü...