Ana Sayfa Kütüphane Deprem Deprem Erken Uyarı Sistemi Nedir?

Deprem Erken Uyarı Sistemi Nedir?

Yakın geçmişte Meksika’da gerçekleşen 7,1 ve 8,2 büyüklüğündeki iki deprem ile birlikte dünya yeniden depremin etkili yüzünü hatırlamak zorunda kaldı. Bu depremlerde maalesef can kayıpları meydana geldi.

Depremler sırasında bir çok görüntü kaydedildi. Bu görüntülerde bir çoğumuzun dikkatini çekmeyen detay ise siren sesleriydi. Biz de bu yazımızı bu siren seslerini açıklamak ümidi ile yazma gereği duyduk.

Deprem erken uyarı sistemini videodan nasıl çalışıyor izleyebilirsiniz.

Deprem Erken Uyarı Sistemi Nedir?

1990 ve sonrasında tüm dünya genelinde gerçekleşen teknoloji ve haberleşme gelişmeleri sonucunda her alanda çalışmalarını yoğunlaştıran bilim insanları depremler ve yer hareketlerinin kayıt süreleri içinde, gerçek zamanlı değerlendirme çalışmaları yaptılar. Bu çalışmaların sonucunda gerçek zamanlı sismoloji konusunda oldukça büyük yol kat edildi. Bir deprem sırasında oluşan sismik dalgalar farklı hızlarda hareket ettiklerinden deprem kayıt istasyonlarına da belirli sıralarda ulaşmaktadır. Öncelikle hızı 5.0-7.4 km/sn arası değişen P dalgası, ardından da 3.0-4.0 km/sn ile S dalgası oluşur. P ve S dalgalarının bir istasyona varış zaman farkı, depremin odağından uzaklaştıkça da artar. Bu artış deprem erken uyarı sistemleri için zaman kazanmak anlamına gelir.

Sonuç olarak depremler meydana gelmeden önce gönderdiği birincil P dalgası ile “geliyorum” mesajı verdiği ortaya çıkar. İşte deprem öncesi uyarı sistemi de bu prensibe göre çalışmaktadır. Deprem meydana gelmeden önce gönderdiği birincil P dalgasını algılar ve alarm verir.

Dünyada Kurulu Erken Uyarı Sistemleri

En son Meksika depremlerinde duyduğumuz siren seslerinden de anlaşılacağı üzere, deprem ülkesi olan Meksika’da bu sistem mevcut ve başarıyla çalışıyor. Meksika’nın dışında bu sistem tahmin edebileceğimiz gibi Japonya’da bu sistemi kullanıyor. Tayvan, Romanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’de de bu sistem kullanılmak üzere kurulmuş durumda.

T.C Bakanlar Kurulu’nun 05 Nisan 2001 tarihli kararı ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından İstanbul Deprem Erken Uyarı ve Acil Müdahale Projesi’ nin erken uyarı sistemi ayağı kapsamında 10 adet kuvvetli yer hareketi istasyonu kurulmuştur. İstasyonların yerlerini yukarıdaki şekilde görebilirsiniz. İstasyonlar güvenliği, veri nakil emniyeti, fay hattına yakınlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak Adalar, Tuzla, Yalova, Gebze ve Marmara Ereğlisi vb. mahallerde belirlenmiştir.

Uydu vasıtasıyla istasyonlardan gelen sürekli veriler ana merkezde otomatik olarak değerlendirilir. Ayarlanabilir bir zaman penceresi içinde en az 3 istasyon tarafından eşik seviyesinin aşılıp aşılmadığı sistem tarafından sürekli kontrol edilir. Eşik seviye değerinin aşılmasının ardından “deprem” kararı verilir ve yazılım tarafından otomatik olarak alarm mesajı üretilmektedir. (Dr. Hakan Asaf ALÇIK-Deprem Erken Uyarı Sistemleri)

Bu sistemin ülkemiz için deprem sonuçlu kullanılmaması en büyük dileğimiz. Ayrıca çalışıp çalışmadığı veya deprem öncesi alarm verilip verilmeyeceği konusunu bilemiyoruz. Bildiğimiz tek gerçek deprem ile yaşamamız gerektiği.

İnş.Yük.Müh. Muhammed DEMİRKOLLU

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkolluhttp://www.sanalsantiye.com
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR