Ana Sayfa Güncel Haberler Deprem Öncesi Haber Veren Uygulama Türkiye'de

Deprem Öncesi Haber Veren Uygulama Türkiye’de

Depremler bizleri her zaman korkutmuştur. Peki ya deprem olmadan 15-20 saniye önceden telefonumuza bir bildirim gelse. Bizler için hayati önem taşıyan bildirim. Japonya da buna benzer uygulamalar var. Ülkemizde de çalışmaları vardı ve sonuçlandı. Bunun gibi uygulamalar inşaat sektörüne de olumlu yönde etki ediyor. Yeditepe Üniversitesi Girişim Atölyesi sayesinde artık ülkemizde de bu uygulamaya sahip olabiliriz. Yeditepe Üniversitesi Girişim Atölyesi erken deprem uyarı sistemleri konusunda oldukça güzel bir projeye imza attı. Sistem Mühendisi Alper Göknar’ın öncülüğünde geliştirilen ve şu anda Marmara Bölgesi’ndeki 16 istasyonun verileri aracılığıyla çalışan “Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması” hayata geçirilecek.

Göknar’ın, Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin düzenlediği “2017-7 Tepe Yeni Fikir” yarışmasında ödül aldığı “Deprem Erken Uyarı Sistemi ve Uygulaması” projesi sonrasında çalışmalarını Girişim Atölyesi’nde sürdürdüğü uygulama, Marmara Depremi’nin 19. yıl dönümü olan 17 Ağustos gecesi kullanıcıların hizmetine sunulacak. Geliştirilen mobil uygulama cep telefonlarına yüklenerek depremleri 15-20 saniyeden önce bildirecek. Uygulamayla, sismik hareket algılayıcı istasyonlarla öncü deprem dalgası tespit edilip mobil uygulama üzerinden kullanıcıların cep telefonlarına alarm gönderiliyor. Bu sayede kullanıcıların, yıkıcı ikinci dalga gelmeden 20 saniye önceye kadar zaman kazandığı iddia ediliyor.

Girişim Atölyesi proje yetkilisi Alper Göknar, NTV’ye verdiği demeçte şunları söyledi: “Depremin merkez üssünden etrafa, sesten yaklaşık 20 kat daha hızlı yayılan dalgaları kullanıyoruz. Burada maksadımız, bir deprem olduğu anda depremin merkez üssüne ya da fay hatlarına yakın yerleştirdiğimiz P dalgası sensörleriyle, depremin olduğu bilgisini almak. Bu sayede depremin yıkıcı etkisi kullanıcılara ulaşmadan önce kullanıcıları ulaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Üniversitesi bünyesinde geliştirilen proje için Marmara Bölgesi’nde yer alan riskli alanlara 16 farklı sensör yerleştirildi. Göknar uygulamanın kullanım avantajlarına değinerek, “Eğer bir araba içindeyseniz, dörtlülerinizi yakıp kenarıya park ederek depremin geçmesini bekleyebilirsiniz. Eğer bir köprüye, viyadüğe ya da tünele giriyorsanız, girmezsiniz. Eğer bir binaya girecekseniz girmeyebilirsiniz.” açıklamasında bulundu.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Uygulama, deprem olduğu anda şiddetli bir alarm sesiyle sizi uyarıyor. Eğer yakınlarınızla kurduğunuz uygulama içinde bir grup varsa, diğer üyelerin konum bilgisini de paylaşıyor. Kullanıcılar, uygulama üzerinden eğer yardıma ihtiyaç duyduklarını söylerlerse diğer kullanıcılara da bildirim gönderiliyor.

Uygulama adı 7TP Deprem Erken Uyarı Sistemi olacak. Uygulama ücreti kesinleşmeyip aylık 1.8 TL olması düşünülüyor, önümüzdeki haftalar bu rakam kesinleşecek. Uygulamayı app store ve google market den indirilebilecek. Bence böyle hayati önlem taşıyan uygulama için oldukça düşük bir rakam. Sabırsızlıkla uygulamanın yüklenmesini bekliyoruz.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Cihan BAĞ
Cihan BAĞ
MCBÜ İnşaat müh.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR