Katar’ın Suudi Arabistan’la olan tek kara bağlantısını koparacak olan kanalı açmak için özel olarak tasarlanan 65 metre yüksekliğindeki ekskavatör Süveyş Kanalı’ndan geçiş yaptı. Katar ada haline geliyor.

Dünya üzerinde bulunan bir çok kanal ya ticareti rahatlatmak ya da seyahat süresini kısaltmak gibi amaçlarla yapılır. Bu kanallardan en çok bilinenleri ise Süveyş Kanalı ve Panama Kanalı. Ancak son dönemde gündemde olan Katar ve bir kanal açma projesi var ki bu amaçlarla açılmıyor.

Körfez ülkesi olan Katar’ın Suudi Arabistan’la arasındaki kara bağlantısını koparacak kanalı açmak için tasarlanan 65 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük ekskavatörü “Atletti Livin Ctr” Süveyş Kanalı’ndan geçiş yaptı. Yapılacak kanal projesinin ismi ise ‘Doğu Salwa Ada Kanal Projesi’ olarak belirlenmiş.
Katar, haritada gösterilen kanal güzergahı ile ada haline gelecek.
Suudi Arabistan’ın bu kanalı açmaktaki temel amacı, Katar’ı tamamen coğrafi olarak yalnız bırakmak. Tünel yapımı için oluşturulanve 9 firmanın yer alacağı bildirilen konsorsiyum; 60 kilometre boyunda, 200 metre genişliğinde ve 20 metre derinlikte tünel açacak.

Kanal projesi aylar önce planlandı

İlk kazmasının haftaya vurulacağı ve aylar öncesinden planlanan proje hakkında açıklama yapan Suudi Arabistan’ın kraliyet danışmanı Saud al-Qahtani, projenin Körfez ülkeleri arasında turizme destek vereceğini belirtti.
Qahtani ayrıca “Bölgedeki coğrafyayı değiştirecek olan Doğu Salwa Ada Kanal Projesi’nin uygulanmasının detaylarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Dünyada, bu büyük ülkenin haricinde coğrafyayı değiştirecek kimse yoktur. Bugün, bir yarımada devletini tarihteki en büyük coğrafi değişimle ada haline getirecek olan projenin detayları ortaya çıkacak” dedi.

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here