Bu yıl durgunluk ile gündeme gelen inşaat sektörü, Emlak Bankası’nın tekrar faaliyete geçecek olmasından umutlu.

Bilindiği üzere Emlak Bankası 1 Eylül 1946 yılında faaliyete başlamıştı. Bankanın tekrar açılmasının büyük önem taşıdığını belirten sektör temsilcileri, bu sayede başta inşaat ve gayrimenkul sektörü olmak üzere Türk ekonomisinin kazançlı çıkacağı görüşünde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı” tanıtım toplantısında, konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankası’nı tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştirdiklerini belirtmişti.

Erdoğan, ” Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Banlası’nı etkrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz. İmar Barışı kapsamında 13 milyon kayıtsız yapıyla ilgili işlemleri tamamlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Emlak Bankası’nın tekrar faaliyet göstermesinin, sektör açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Durbakayım, “Temennimiz bankanın sektörü rahatlatacak ve önünü açacak yeniliklerle birlikte faaliyet göstermesi. Mesela banka sektöre destek vermek için gayrimenkul fonu oluşturabilir.” dedi.

“HEM SEKTÖR HEM DE EKONOMİ RAHATLAYACAK”

İnşaat sektörünün temsilcileri Emlak Bankası‘nın tekrar kurulmasıyla sektörde yaşanan durgunluğun sona ereceğini düşünüyorlar.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, kentsel dönüşümün acilen tamamlanması açısından kamunun etkin rol oynamasının oldukça önemli olduğunu belirterek, “Planlama açısından kamunun aldığı rolün yanında finansman tarafı acilen çözülmesi gereken konuların başında gelmekte.” değerlendirmesinde bulundu.

Çulhalık, “Emlak Bankası, uzun vadeli ve uygun borçlanma yöntemleri oluşturulması dönüşüm çalışmalarının kesintisiz sürmesini sağlayacak. Bu konu ile direk ilgilenen ve asıl görevi gayrimenkul finansmanı olan bankanın devreye girmesi hem sektörü ve hem de ekonomiyi oldukça rahatlatacaktır.” diye konuştu.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here