Ana Sayfa Blog En Yaygın Kullanılan 9 Farklı İstinat Duvarı Çeşidi

En Yaygın Kullanılan 9 Farklı İstinat Duvarı Çeşidi

İstinat duvarları yanal toprak basıncı, sıvı basıncı, ve diğer granül malzemelerden gelen yanal basınçları karşılamak amacıyla kullanılan yapı elemanlarıdır. Dayanma yapıları olarakta bilinen istinat duvarı, dengeyi sağlayarak zeminin doğal şev açısını almasının engellenmesi amacıyla kullanılır.

İstinat Duvarı Çeşitleri

  1. Ağırlık (Yerçekimi) İstinat Duvarı
  2. Gabyon İstinat  Duvarı
  3. Kaset (Crib) İstinat Duvarlar
  4. Betonarme Konsol Duvar
  5. Payandalı İstinat Duvar
  6. Donatılı (Toprakarme) İstinat Duvarı
  7. Blok Duvar (MSE)
  8. Palplanş Perdeler
  9. Hibrit Sistemler

 

1- Ağırlık (Yerçekimi) İstinat Duvarı

Ağırlık istinat duvarları, yanal etkilere direnmek için kendi ağırlıklarını kullanırlar. Bu sebeple boyutları çok büyüktür. Bu tip istinat duvarları tasarlanırken kayma, devrilme ve yatak kuvvetleri dikkate alınmalıdır.

3-4 m yüksekliğe kadar yapılacak ağırlık istinat duvarları ekonomiktir. Ancak daha yüksek yapılar için yanal etkiler büyüyeceği için duvarın boyutununda çok fazla büyümesi gerekir. Dolayısıyla daha yüksek yerlerde kullanılması fazla maliyetli olabilir.

Gabyon duvar, kaset duvar gibi farklı durumlarda kullanılabilen türleri vardır.

2- Gabyon İstinat Duvarı

Gabyon duvarlar, ağırlık istinat duvarlarının bir çeşididir. Tel örgülerden yapılmış kutuların içinin kaya ve diğer malzemelerle doldurulması ile oluştururlar. Daha sonra bu kutular zemin üzerine yerleştirilerek yanal etkileri karşılamak üzere kullanılır.

Gabyon İstinat Duvarı

Gabyon duvarlar özellikle dik eğimleri stabilize etmek ve erozyon kontrolü yapılmak istenen noktalarda kullanılır.

3- Kaset (Crib) İstinat Duvarı

Kaset duvarlar, ağırlık istinat duvarlarının bir çeşididir. Genellikle beton veya ahşap malzemeden yapılmış kutular şeklinde imal edilirler. Daha sonra bu kutuların içi kırma taş ve diğer granül malzemelerle doldurularak duvarın ağırlığının arttırılması sağlanır.

Kaset (Crib) İstinat Duvarı

Kaset duvarlar yapıları nedeniyle zeminin drenajına yüksek oranda izin verir. Bloklar halinde inşa edilebildiği için farklı yükseklikler için kullanılabilir.

4- Betonarme Konsol Duvar

Betonarme konsol duvarlar isminden de anlaşılacağı gibi betonarme olarak inşa edilir. Genel olarak yatay bir temel (topuk) ve düşey bir duvardan (burun) oluşur.

Betonarme Konsol Duvar

Yatay kısıma topuk adı verilir ve duvarın stabil kalmasını bu kısım sağlar. Zemine sabitlenmiş bir düşey konsol gibi çalışır.

Ağırlık duvarlarına göre daha az beton gerektirse de tasarımı dikkatle yapılmalıdır. Betonarme konsol duvarlar 10m yüksekliğe kadar ekonomiktir.

5- Payandalı İstinat Duvar

Payandalı istinat duvarları, konsol istinat duvarlarına çok benzerler. Ancak, düşey duvar ile yatay temel arasına üçgen şekilli payandalar yerleştirilmiştir.

Payandalı İstinat Duvarı

- Advertisement -

Payandalar en az 2,5 m’de bir olacak şekilde düzenlenmelidir. Betonarme konsol duvarın karşılayamadığı yükseklikte duvarlar inşa etmek için kullanılabilir. 12 m yüksekliğe kadar ekonomiktir.

6- Donatılı (Toprakarme) İstinat Duvarı

Donatılı istinat duvarları, özellikle duvarın inşa edileceği alan sınırlı olduğunda veya ince istinat duvarı yapılmak istendiğinde kullanılır.

Donatılı (Toprakarme) İstinat Duvarı

Ankrajlar zeminin derinliklerine yerleştirilir ve daha sonra oraya tutunması için uçları betonla doldurulur. Bu şekilde ankrajlar sayesinde devrilme ve kayma etkileri önlenmiş olur. Bu yöntemle oldukça yüksek duvarlar inşa edilebilir.

7- Blok İstinat Duvar (MSE Duvar)

Günümüzde yaygın olarak kullanılan istinat duvarı çeşididir. Mekanik olarak stabilize edilmiş (MSE) zemin oluşturularak inşa edilir. Geosentetik malzeme ile şeritler şeklinde imal edilen malzeme dayanma yapısı yüzeyine dik olarak zemin içerisine yerleştirilir. Daha sonra duvarı oluşturacak bloklar zeminin dış yüzüne yerleştirilir.

Blok İstinat Duvar (MSE)

Malzeme geosentetik olduğundan yapının ömrü çok uzun olur. Ayrıca uygulaması kolaydır. 90 derece açıyla 20-30 m yüksekliğe kadar inşa edilebilir.

8- Palplanş Perdeler

- Advertisement -

Palplanş perdeler, yaygın olarak kıyı yapılarında ve temel kazılarında kullanılır. Farklı şekillerde çelik, ahşap veya farklı bir malzemeden imal edilmiş palplanşların yan yana sürekli bir perde oluşturacak biçimde çakılmaları sonucu oluşturulurlar.

Palplanş Perdeler

Genellikle geçici dayanma yapıları oluşturmak için oluşturulurlar. İş tamamlandıktan sonra sökülerek tekrar kullanılabilirler. Konsol ve iç destekli (ankraj) olmak üzere iki farklı yük taşıma türü vardır.

9- Hibrit Sistemler

Hibrit sistemler hem kütle, hem de iç destek kullanılarak inşa edilen dayanma yapılarıdır. Farklı istinat duvarı türlerinin birlikte kullanılmasıyla elde edilen yapılara hibrit sistemler diyebiliriz.

Hibrit Sistemler

Kaynaklar:

https://theconstructor.org/

Görsel Kaynakları:

https://theconstructor.org/

https://www.geoart.com.tr/

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz.Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz  Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

SON YORUMLAR