Ana Sayfa Makaleler Gayrimenkul Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Gayrimenkul Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Gayrimenkul konusu neredeyse artık her aileyi yakından ilgilendiriyor. Çünkü barınma, yani konut en temel ihtiyacımız olduğu gibi, aynı zamanda da en sağlam yatırım araçlarından bir tanesi günümüzde. O zaman gayrimenkul alırken dikkat etmemiz gereken konular neler hadi hep birlikte bakalım.

  • Gayrimenkul alırken dikkat etmemiz gereken en önemli konu “amacımızı” belirlemektir. Çünkü yaşayacağımız bir evle, yatırım için alacağımız bir ev çok farklı. Yatırım için alıyorsanız sizin kira geliri ve gayrimenkulün kendini kâr etme süreside önemlidir. Ama yaşamak için alıyorsanız en önemli şey hiç şüphesiz lokasyondur yani evin konumudur. Hastaneye, işyerlerine yakınlığı uzaklığına, şehir merkezine ulaşımın kolaylığına bakılmalıdır. Toplu taşımanın olup olmadığına da bakmak gerekir. Diğer önemli konular ise şöyledir:

  • Satıcı görünen kişinin kimliğine göre satılacak yerin maliki olup olmadığı muhakkak araştırılmalıdır. Varsa tapu senedi istenilmeli; tapu dairesinden bu yerin o kimse adına kayıtlı  olup olmadığı  muhakkak teyit edilmelidir. Taşınmaz, satıcı görünen kimse adına kayıtlı ise üzerinde taşınmazın malın kıymetini azaltacak bir kayıt  (haciz, ipotek gibi ) olup olmadığı araştırılmalıdır.

 

  • Gayrimenkulün kat irtifaklı mı, kat mülkiyetli mi olduğuna dikkat etmek gerekir. Ayrıca iskanın olup olmaması da diğer önemli bir konudur. Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş bir yer alınacak ise ; yönetim planı mutlaka incelenmelidir. Burayı aldıktan sonra bu yönetim planındaki hükümler yeni sahibi olarak sizi de bağlayacaktır. Bir yerde kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulup kurulmadığı tapu müdürlüğüne sorularak öğrenilebilir.

 

  • Kadastro müdürlüğüne gidilerek gayrimenkulün haritasına bakılmalıdır. Çevresinde neler olduğunu ,önüne ,arkasına, yanına ne gibi inşaatlar yapılabileceği öğrenilebilir .

 

  • Tapudaki masrafların kimin tarafından ödeneceği konusunda da anlaşmaya varılmalıdır. Tapu müdürlüğüne kadar gelen pek çok işlemde sırf bu masraflar yüzünden anlaşmaya varılmayıp satıştan vazgeçilmektedir.

 

  • Satış gününe kadar işlenmiş emlak, çevre temizlik vergisi ,su, elektrik, doğalgaz gibi borçların kimin tarafından ödeneceği kararlaştırılmalıdır.

 

  • Mutlaka satış protokolü yapılmalıdır. Bu protokol; biri alıcıda diğeri satıcıda kalmak üzere iki nüsha olmalıdır. Anlaşmaya varılan satış şartları ayrıntıları ile protokole yazılıp karşılıklı olarak imzalanmalıdır.

 

  • Tapu bilgilerine ulaşıp gayrimenkulün projesine bakınız. Zemindeki fiili durumunun projesine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Projesine aykırı tadilat ve ilaveler var ise ileride belediyece ceza yazılabilir ,taşınmaz yıktırılabilir.

 

  • Eğer alacağımız evin içinde kiracı var ise o kiracı kontratı bitene kadar evde kalabilir. O yüzden içinde kiracı olan evi almadan önce kontratın bitim süresine bakmak gerekir.

 

  • Gayrimenkul alırken dikkat etmemi gereken bir diğer önemli husus ise binanın ses, ısı, tesisat durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Otoparkın olup olmamasıda bir diğer önemli husus.

 

 

Kaynak: milliyetemlak, hürriyet emlak

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Halil İbrahim Başıbütün
İnşaat mühendisi adayı

4 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

  Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları Sağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

SON YORUMLAR