Ana Sayfa Güncel Haberler Göl Apartmanı İstinat Duvarındaki Yarık Büyüyor

Göl Apartmanı İstinat Duvarındaki Yarık Büyüyor

Mamak’ta beş ay önce yoğun kar yağışı nedeniyle çöken Göl Apartmanı’nın istinat duvarında oluşan yarık, son dönemde etkili olan sağanak yağış nedeniyle büyüdü.

Yetkililerin boşalttığı binada evi bulunan İbrahim Çoban, kalacak başka yeri olmadığı için apartmanda yaşamaya devam ediyor.
Mamak Neşet Ertaş Caddesi’nde bulunan Göl Apartmanı’nın istinat duvarı, geçtiğimiz ocak ayında etkli olan yoğun kar yağışının ardından çöktü. 2 daire ve 1 dükkanın zarar gördüğü olayın ardından hernüz müdahale edilmeyen duvardaki yarık, son günlerde etkisini sürdüren sağanak yağış nedeniyle büyüdü. Apartmanın bahçe kısmında oluşan çatlaklar oluşunca, çevre güvenliği alan polis ve Mamak Belediyesi zabıta ekipleri, binayı boşaltarak vatandaşların giriş çıkışına izin vermedi.

Apartmanda tek başına

Bina sakinlerinden İbrahim Çoban, kalacak yeri olmadığı için geceyi çökme riski bulunan dairesinde geçirdi. Çok korktuğunu ama başka çaresinin olmadığını ifade eden Çoban, “Eve korkarak girdim ama mecburum. Günü kardeşimin evinde geçirdim.İnsanları rahatsız edemeyeceğim için gece saatlerinde kendi evime geri geldim. Şu an binada tek başımayım. Gelecek hafta çalışma başlayacağı söylendi. İlk olayın ardından da bize aynı cevap verimişti. Aradan geçen 5 ayda hiçbir şey yapılmadı” diye konuştu.

Beş aylık ihmal

Duvardaki yarığın büyümesi nediniyle cadde üzerindeki diğer binalarda yaşayan vatandaşlar da tedirgin oldu. Caddedeki 143 numaralı apartmanın yöneticisi Sevcan Aydoğan şöyle konuştu:

“5 aydır ne bir gelen ne de çalışma yapan var. Müteahhitler ortada yok. Mamak Belediyesi’ne, Göl Apartmanı’nın üzerimize yıkılma riski bulunduğunu ve bunun için önlem alınması gerektiğini ifade ettiğim bir dilekçe yazdım ama hiçbir cevap alamadım. İlk çökmenin yaşandığı günden beri yukarıdaki apartmanların lağım suları, bizim binamıza sızıyor. Duvar da şişmeye başladı. Çalışma yapmak için birilerinin ölmesini bekliyorlar. Yazık, bir çökme yaşansa bölgedeki 3 apartman da risk altında.”

Belediye özel proje hazırladı

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan Mamak Belediyesi yetkilileri, vatandaşın mağduriyetinin kısa sürede giderileceğini belirterek şunları söyledi:

“Bölge, apartmanların yoğunluğu ve istinat duvarının uzunluğu nedeniyle çok riskli. Çalışma alanı dar olduğu için oraya iş makinesi sokmak neredeyse imkansız. Yanlış bir hamle bölgedeki tüm apartmanlar için sıkıntıya nenden olabilir. Vatandaşa kesinlikle sırtımızı dönmedik, onları sahiplendik. Duvar için bir üniversite ile özel proje hazırladık. İhale süreci bitmek üzere. 12 metre yükseliğindeki istinat duvarı özel bir yöntemle inşa edilecek.”

Beş ay önce yaşanan olayda dükkanı zarar gören C.K., çökme riskine karşı, işyerinin duvarını tahta ve kalasla güçlendirdi.

Kaynak : Hürriyet

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu - İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

SON YORUMLAR