Ülkemizde yapılan inşaatların büyük çoğunluğunun betonarme olarak tasarlandığı düşünüldüğünde, inşaat demiri(donatısı) sektör için büyük önem taşıyor. İnşaat maliyetlerinde önemli bir yere sahip olan inşaat demiri, son günlerde müteahhitlerin yüzünü bir nebze de olsa güldürdü.

Geçtiğimiz aylarda hurda fiyatlarındaki artış, kur avantajları nedeniyle ihracat talebinin artması gibi nedenlerle rekor seviyelere ulaşan demir fiyatları, 3 bin liranın altına inmiş durumda. Geçtiğimiz aylarda 7.20’leri gören Dolar/TL paritesinin 5.30’lara gerilemesi fiyat düşüşündeki en önemli neden olarak görülüyor.

Son 4 Aylık Dönemdeki İnşaat Demiri Fiyatları

Ağustos ayında ton fiyatı 4400 liraya kadar yükselen inşaat demiri, bugünlerde tonu 2900-3000 lira arasında satılıyor. Yani son 4 aylık dönemde fiyatlarda yaklaşık %30’luk bir düşüş gözlemleniyor. Bu düşüş şüphesiz inşaat maliyetlerine olumlu yönde katkı yapıyor. Müteahhitler geçtiğimiz aylara göre iyi bir noktaya gelen demir fiyatlarının daha da düşmesini istiyor. Bu yüzden de devletten KDV konusunda fedakarlık bekliyorlar.

Güncel Demir Fiyatları

Fiyatlar Daha Fazla Düşer Mi?

Son günlerde istikrara kavuşan Dolar/TL kuru, Amerikayla düzelen ilişkiler ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle enflasyondaki yükseliş durağanlaştı. Bu da her üründe fiyat istikrarının oluşmasını sağladı. Demir fiyatları da ekonomide oluşan olumlu havadan nasibini alarak %30’luk bir gerileme yaşadı.

Ekonomideki iyimser havanın devam etmesi ve Türk Lirasındaki kayıpların geri alınması fiyatların daha da düşmesine neden olur. Türk Lirasındaki değer artışıyla azalan ihracat talebi üreticilerin iç piyasaya yönelmesine yol açar. Bu durum da iç piyasadaki fiyat istikrarına olumlu katkı yapar.

Ayrıca müteahhitlerin devletten beklediği KDV indirimi beklentisi eğer gerçekleşirse fiyatlar çok daha makul seviyelere inebilir. Hurda fiyatlarında oluşabilecek bir düşüş de fiyatlara olumlu şekilde yansıyacaktır.

KAYNAK: demirfiyatlari.com


Güncel Demir Fiyatlarını anlık olarak görmek için tıklayın.

İnşaat Demiri Fiyatlarının Ateşi Düşüyor!
4.8 (95%) 8 oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here