Ana Sayfa Güncel Haberler İnşaat Sektöründe Büyüme Durmak Üzere

İnşaat Sektöründe Büyüme Durmak Üzere

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 5.2 büyüdü. Ekonomistlerin yüzde 5.3 tahmininde bulunduğu GSYH büyümesi, beklentilere paralel olarak gerçekleşmiş oldu. Aynı dönemde inşaat sektörü de büyümeye devam etti.

İnşaat sektörü de yılın 2. çeyreğinde yüzde 0.8 büyüme kaydetti. Kur ve faiz baskısının yoğun olarak yaşandığı bir dönemde, büyüme ivmesinde bir yavaşlama görülse de inşaat sektörü büyümeye devam ediyor.

BÜYÜME İVMESİ YAVAŞLIYOR 

Geçen yılın 2. çeyreğinde yüzde 5.5 ‘lik büyüme kaydeden inşaat sektörü, 2018 yılının aynı döneminde yüzde 0.8 büyüyebildi. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 6.9 büyüyen sektör, geçen yılın tamamında yüzde 8.9 ‘luk bir büyüme gerçekleştirmişti.

Son altı çeyreği ele aldığımızda inşaat sektörünün büyümesini sürdürdüğünü görebiliyoruz. 2017 yılının 3. çeyreğinde yüzde 18.6’lık rekor bir büyüme kaydeden inşaat sektörü, sonraki dönemde de büyümesini devam ettirmesine rağmen Türkiye ekonomisinin büyüme performansının gerisinde kaldı.

DENGELENME SÜRECİ BAŞLIYOR

2017 yılında yüzde 7.3 büyüyen Türkiye ekonomisi, 2018 yılının 2. yarısından itibaren dengeli büyüme evresine giriyor. Yeni ekonomi yaklaşımında enflasyonla güçlü mücadele ve cari açığı hızla düşürmeyi temel prensip edinen ekonomi yönetimi, büyümenin dengeli ve sürdürülebilir olarak gerçekleşmesini hedefliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı değerlendirmede öncü verilerin ekonomide dengelenmenin başladığına işaret ettiğini vurguladı. Albayrak, öncü göstergelerin üçüncü çeyrekten itibaren iç talepteki yavaşlamanın belirginleştiğini, yılın kalan bölümünde ithalat talebinin düşmesiyle birlikte ihracat ve turizm gelirlerindeki artışın büyümeye yüksek oranda pozitif katkı yapmasının beklendiğini ifade etti.

İNŞAAT SEKTÖRÜ KÜÇÜLME YAŞAYABİLİR

Uzmanların 2018 yılında yüzde 4 civarında bir büyüme performansı beklediği Türkiye ekonomisi, 2. çeyrekte yüzde 5.2 büyürken inşaat sektörünün büyümesi yüzde 0.8 de kaldı.

3. çeyrekte ülkemizin maruz kaldığı ekonomik operasyon nedeniyle kurda yaşanan sert artış göze alındığında inşaat sektörünün 3. çeyrekte küçülme yaşayabileceği öngörülüyor.

KAYNAK:  Hürriyet , NTV

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

Bir Mühendis Gözüyle Ayasofya

Bu yazımızda yeni statüsüyle, Ayasofya Cami'nin teknik özelliklerini bir mühendis gözüyle, sizlerle beraber incelemeye çalışacağız.https://www.youtube.com/watch?v=GpwEML8Vo5A "Ayasofya" Ne Anlama Gelmektedir? Eski Yunanca'da "sofya" sözcüğü bilgelik anlamında kullanılmakta...

SON YORUMLAR