Ana Sayfa Güncel Haberler İnşaat Sektöründe Büyüme Durmak Üzere

İnşaat Sektöründe Büyüme Durmak Üzere

- Reklam-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 5.2 büyüdü. Ekonomistlerin yüzde 5.3 tahmininde bulunduğu GSYH büyümesi, beklentilere paralel olarak gerçekleşmiş oldu. Aynı dönemde inşaat sektörü de büyümeye devam etti.

İnşaat sektörü de yılın 2. çeyreğinde yüzde 0.8 büyüme kaydetti. Kur ve faiz baskısının yoğun olarak yaşandığı bir dönemde, büyüme ivmesinde bir yavaşlama görülse de inşaat sektörü büyümeye devam ediyor.

BÜYÜME İVMESİ YAVAŞLIYOR 

Geçen yılın 2. çeyreğinde yüzde 5.5 ‘lik büyüme kaydeden inşaat sektörü, 2018 yılının aynı döneminde yüzde 0.8 büyüyebildi. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 6.9 büyüyen sektör, geçen yılın tamamında yüzde 8.9 ‘luk bir büyüme gerçekleştirmişti.

- Reklam-

Son altı çeyreği ele aldığımızda inşaat sektörünün büyümesini sürdürdüğünü görebiliyoruz. 2017 yılının 3. çeyreğinde yüzde 18.6’lık rekor bir büyüme kaydeden inşaat sektörü, sonraki dönemde de büyümesini devam ettirmesine rağmen Türkiye ekonomisinin büyüme performansının gerisinde kaldı.

DENGELENME SÜRECİ BAŞLIYOR

2017 yılında yüzde 7.3 büyüyen Türkiye ekonomisi, 2018 yılının 2. yarısından itibaren dengeli büyüme evresine giriyor. Yeni ekonomi yaklaşımında enflasyonla güçlü mücadele ve cari açığı hızla düşürmeyi temel prensip edinen ekonomi yönetimi, büyümenin dengeli ve sürdürülebilir olarak gerçekleşmesini hedefliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı değerlendirmede öncü verilerin ekonomide dengelenmenin başladığına işaret ettiğini vurguladı. Albayrak, öncü göstergelerin üçüncü çeyrekten itibaren iç talepteki yavaşlamanın belirginleştiğini, yılın kalan bölümünde ithalat talebinin düşmesiyle birlikte ihracat ve turizm gelirlerindeki artışın büyümeye yüksek oranda pozitif katkı yapmasının beklendiğini ifade etti.

İNŞAAT SEKTÖRÜ KÜÇÜLME YAŞAYABİLİR

Uzmanların 2018 yılında yüzde 4 civarında bir büyüme performansı beklediği Türkiye ekonomisi, 2. çeyrekte yüzde 5.2 büyürken inşaat sektörünün büyümesi yüzde 0.8 de kaldı.

3. çeyrekte ülkemizin maruz kaldığı ekonomik operasyon nedeniyle kurda yaşanan sert artış göze alındığında inşaat sektörünün 3. çeyrekte küçülme yaşayabileceği öngörülüyor.

KAYNAK:  Hürriyet , NTV

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Teknik Makalelerin İrdelenmesi

Internet ortamında mühendislikle ilgili birçok siteler bulunmakta. Mühendisler/vatandaşlar bilgiye ihtiyaçları olduğunda hemen bu sitelere başvurmakta. Görünüş olarak bu durum normal gibi geliyor. Ama gözden...