Ana Sayfa Testler İnşaat Terimlerine Ne Kadar Hakimsiniz Kendinizi Test Edin !

İnşaat Terimlerine Ne Kadar Hakimsiniz Kendinizi Test Edin !

Sanal Şantiyenin ilk testi yayında!

Bakalım inşaat terimlerine ne kadar hakimsiniz! İnşaat terimleri ile ilgili 10 adet sorumuz var. Hemen kendinizi test edin ve testlerimizin devamı için arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

İşte başlıyoruz

Üzerine dolgu ve granüler malzeme serildiğinde gözenekleri sayesinde malzeme ile kenetlenip donatı görevi gören özel tasarlanmış geotekstil ürününe ne denir?

Doğru! Yanlış!

Kazık temel yapmak ya da kuyu açmak amaçlı burgu ile zemin delme işlemine ne denilir?

Doğru! Yanlış!

Ahşap çatılarda çatı makasının oturduğu karşılıklı mesnetler arasına, makasın açılmasını önlemek üzere atılan yatay gergi elemanına ne denir?

Doğru! Yanlış!

Kıyı yapılarına ve köprü ayaklarına etki eden dalga enerjisini sönümlemek amacıyla destek olarak kullanılan büyük kütleli taş bloklara ne denilir?

Doğru! Yanlış!

Genellikle toprak, sıcak asfalt, zemin ve yol kaplama malzemelerinin sıkıştırılmasında kullanılan, titreşimle basınç uygulayarak tokmak etkisi oluşturan makineye ne denir?

Doğru! Yanlış!

Tabakalı kompozit yapılarda mukavemetin düşük olması sebebiyle görülen, kompozit yapıyı oluşturan tabakanın birbirinden ayrılmasına ne denir?

Doğru! Yanlış!

Aşşağıdakilerden hangisi "Kaymalı Mesnet" örneğidir ?

Doğru! Yanlış!

Osmanlı 'da günümüzde ki "Çevre ve Şehircilik Bakanı" na eşdeğer anlamda kullanılan makam hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Öncü proje olarak adlandırabileceğimiz, genel konular üzerinden planlar yapılan, maliyet ,yapı sistemi, imar planı gibi detayları bulunduran ve değişiklik yapmaya müsait proje türü hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Deprem dalgalarının oluşturduğu etkiyle gevşek veya suya doygun haldeki taneli zeminlerin taşıma kapasitesini kaybetmesine ne denir?

Doğru! Yanlış!

İnşaat Terimlerine Ne Kadar Hakimsiniz Kendinizi Test Edin !
Tebrikler Bütün Soruları Doğru Bildiniz!

Vay be! Helal olsun...
Mükemmele yakın...

Tebrikler! Çok iyi...
Yarı yarıya...

Yarısı doğru bizce iyi bir sonuç :)
Şanssız sorular...

Yukarıda ki ilginizi çeken terimlere tekrar göz atabilirsiniz :)

Sonuçlarını Paylaş:

 

Skorunuzu yorumda bizimle paylaşmayı unutmayın!

15 YORUM

  1. Gayet güzel bir test olmuş. İlk test olmasına rağmen ilginç ve güzel sorular mevcut. 6/10 skor yaptık ama daha da iyi olabilir :)

  2. İnşaat mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim.10/10 Ben bu işi bitirmişim.Ayrıca testi hazırlayan arkadaşın eline sağlık.Devamını bekleriz.

  3. Yanlış anlama beni ama Deliminasyon sorusu sanırım yanlış, benim bildiğimi söylüyorum, birincisi delaminasyon adı ve mukavemet düşüşünden kaynaklanmaz, beton dökümünden sonra ağır malzeme agrega vs. dibe çöker, hafif malzeme üste çıkar, priz için ya da sonradan suyla temaz ettiğinde beton üst tabaka kalkar, buna delaminasyon denir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler 2007 DBYBHY ile TBDY2018 arasındaki dikkat çeken değişikliklerden biri de kolonlarda meydana geldi. Göze çarpan büyük değişiklik kolon filizlerindeki...