Sanal Şantiyenin ilk testi yayında!

Bakalım inşaat terimlerine ne kadar hakimsiniz! İnşaat terimleri ile ilgili 10 adet sorumuz var. Hemen kendinizi test edin ve testlerimizin devamı için arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

İşte başlıyoruz

Üzerine dolgu ve granüler malzeme serildiğinde gözenekleri sayesinde malzeme ile kenetlenip donatı görevi gören özel tasarlanmış geotekstil ürününe ne denir?

Correct! Wrong!

Kazık temel yapmak ya da kuyu açmak amaçlı burgu ile zemin delme işlemine ne denilir?

Correct! Wrong!

Ahşap çatılarda çatı makasının oturduğu karşılıklı mesnetler arasına, makasın açılmasını önlemek üzere atılan yatay gergi elemanına ne denir?

Correct! Wrong!

Kıyı yapılarına ve köprü ayaklarına etki eden dalga enerjisini sönümlemek amacıyla destek olarak kullanılan büyük kütleli taş bloklara ne denilir?

Correct! Wrong!

Genellikle toprak, sıcak asfalt, zemin ve yol kaplama malzemelerinin sıkıştırılmasında kullanılan, titreşimle basınç uygulayarak tokmak etkisi oluşturan makineye ne denir?

Correct! Wrong!

Tabakalı kompozit yapılarda mukavemetin düşük olması sebebiyle görülen, kompozit yapıyı oluşturan tabakanın birbirinden ayrılmasına ne denir?

Correct! Wrong!

Aşşağıdakilerden hangisi "Kaymalı Mesnet" örneğidir ?

Correct! Wrong!

Osmanlı 'da günümüzde ki "Çevre ve Şehircilik Bakanı" na eşdeğer anlamda kullanılan makam hangisidir?

Correct! Wrong!

Öncü proje olarak adlandırabileceğimiz, genel konular üzerinden planlar yapılan, maliyet ,yapı sistemi, imar planı gibi detayları bulunduran ve değişiklik yapmaya müsait proje türü hangisidir?

Correct! Wrong!

Deprem dalgalarının oluşturduğu etkiyle gevşek veya suya doygun haldeki taneli zeminlerin taşıma kapasitesini kaybetmesine ne denir?

Correct! Wrong!

İnşaat Terimlerine Ne Kadar Hakimsiniz Kendinizi Test Edin !
Tebrikler Bütün Soruları Doğru Bildiniz!

Vay be! Helal olsun...
Mükemmele yakın...

Tebrikler! Çok iyi...
Yarı yarıya...

Yarısı doğru bizce iyi bir sonuç :)
Şanssız sorular...

Yukarıda ki ilginizi çeken terimlere tekrar göz atabilirsiniz :)

Share your Results:

 

Skorunuzu yorumda bizimle paylaşmayı unutmayın!

İnşaat Terimlerine Ne Kadar Hakimsiniz Kendinizi Test Edin !
4 (80%) 4 oy

15 YORUM

  1. Gayet güzel bir test olmuş. İlk test olmasına rağmen ilginç ve güzel sorular mevcut. 6/10 skor yaptık ama daha da iyi olabilir :)

  2. İnşaat mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim.10/10 Ben bu işi bitirmişim.Ayrıca testi hazırlayan arkadaşın eline sağlık.Devamını bekleriz.

  3. Yanlış anlama beni ama Deliminasyon sorusu sanırım yanlış, benim bildiğimi söylüyorum, birincisi delaminasyon adı ve mukavemet düşüşünden kaynaklanmaz, beton dökümünden sonra ağır malzeme agrega vs. dibe çöker, hafif malzeme üste çıkar, priz için ya da sonradan suyla temaz ettiğinde beton üst tabaka kalkar, buna delaminasyon denir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here