More

  Ana Sayfa Blog İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

  İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

  İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

  İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının sağlanabilmesi amacıyla ortaya konulmuş bir kavramdır. Bu kavram, Yunanlı düşünür Heradot’a ait yazılı kaynaklara kadar gitmektedir. (BAYBORA, ve diğerleri 2016) Heradot’a ait yazılı kaynaklarda; çalışanların, verimli olması için, yüksek enerjili besinlerle beslenmesi gerektiği, belirtilmiştir.

  Yine Herodot’un ardından, Hipokrat, çalışanların, yaptıkları işlerden zarar görebileceklerini ileri sürmüştür. Buna paralel olarak, kurşunun zehirli olduğunu belirtmiştir. Çok daha ilginç olanı ise, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinden, en sık kullanılan maskenin, o dönemlerde Plini tarafından, işçilerin tehlikeli tozlardan en az şekilde etkilenmesi için, önerilmesi olmuştur. Pilini maske gibi kullanılmak üzere başa, torba geçirilip, çalışılmasını belirtmiştir.  (BAYBORA, ve diğerleri 2016)

  Milattan önce 400’lü yıllara kadar uzanan iş sağlığı ve güvenliğine ait öneri ve çalışmalar olsa dahi, iş sağlığı ve güvenliğinin kurucusu sayılan kişi, 17. Yüzyılda yaşamış olan, İtalyan Bernardino Ramazzini dir. Bernardino Ramazzini, iş sağlığı ve güvenliğini, bilimsel esaslara dayalı olarak, “De Morbis Artifucum” isimli kitabında ele almıştır. Ramazzini kitabında, meslek hastalıklarını anlatmış ve iş kazalarının önlenmesi için iş yerlerinde koruyucu güvenlik önlemleri alınmasını tavsiye etmiştir. Ayrıca “ergonomi” nin işçi üzerindeki etkilerinden bahseden ilk kişidir. (BAYBORA, ve diğerleri 2016)

  İş sağlığı ve güvenliği nerede başlamıştır?

  "<yoastmark

  İş sağlığı ve güvenliği İtalya’da başlamış olmakla birlikte, gelişimi İngiltere’de 18. Yüzyıldaki sanayi devrimi ile olmuştur. (BAYBORA, ve diğerleri 2016)

  Türkiye’de iş sağlığı güvenliğine ilişkin gelişmeler ise ilk olarak Osmanlı döneminde, 1865 tarihli Dilaver Paşa Nizamnamesi’dir. Daha sonra, 1869 tarihli Maadin Nizamnamesi ve 1876 yılında tamamlanan Mecelle kanunudur. Mecelle kanunu, Türklerin ilk medeni kanunu olma özelliğine sahiptir ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir çok yaptırım içermektedir. (BAYBORA, ve diğerleri 2016)

  - Advertisement -

  Cumhuriyet dönemine gelindiğinde ise, 1921 tarihli ve 151 sayılı “Ereğli Havzai Fahmiyesi Maden Amelesinin Hukukuna Müteallik Kanun” daha sonra, 1924 tarihli ve 394 sayılı “Hafta Tatili Kanunu”, 1926 tarihli ve 818 sayılı “Borçlar Kanunu” , 1930 tarihli ve 1593 sayılı “Umumi Hıfzısıhha Kanunu” ve 2011 tarihli ve 6098 sayılı “Türk Borçlar Kanunu”nda iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin çeşitli düzenlemeler yer almıştır. Bununla birlikte, Cumhuriyet döneminin başından bu yana çeşitli iş kanunları da çıkartılmıştır. Bunlardan ilki, 1936 tarihli ve 3008 sayılı iş kanunudur. Daha sonra, 1967 tarihli, 931 sayılı iş kanunu, 1971 tarihli ve 1475 sayılı iş kanunu ve 2003 tarihli ve 4857 sayılı iş kanunu çıkartılmıştır. (BAYBORA, ve diğerleri 2016)

  "<yoastmark

  Tüm bu kanunlar, işçi ve işveren arasındaki ilişki ile çalışma yaşamını düzenler. İş sağlığı ve güvenliğinin iş kanunundan ayrı bir düzenlemeye tabi tutulması ise kanun koyucunun bu alanı özel olarak hukuk düzenine yerleştirme çabasının sonucudur. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla 20.06.2012 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile genel düzenlemeler yapılmakta,  detaylar yönetmelikler ile açıklanmaktadır. Kanun koyucunun tüm bu yönetmelikler ve kanunlar ile elde etmek istediği iş sağlığı ve güvenliğinin hukuk düzenine entegrasyonudur.

  B Sınıfı İGU-Dilara Özşenol

  Dilara Özşenol
  Dilara Özşenol
  İnşaat Mühendisi - İş Güvenliği Uzmanı

  Bloga e-posta ile abone ol

  Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  Diğer 617 aboneye katılın

  – Sanal Şantiye’ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) –

  – Mühendis Akademi Eğitimleri –

  → TBDY 2018’e göre SAP2000 Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → TBDY 2018’e göre ETABS Eğitimi – 60 TL Satın Al


  TEKLA STRUCTURES Eğitimi – 50 TL(Bu Aya Özel)  Satın Al


  MSPROJECT Eğitimi – 50 TL(Bu Aya Özel)  Satın Al


  → REVIT Architecture Eğitimi – 60 TL Satın Al


  Revit Structure Eğitimi – 45.99 TL(Kaçıranlar İçin)  Satın Al


  → Sta4CAD Eğitimi – 50 TL Satın Al

  ⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi – 40 TL Satın Al


  ⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci (Metraj Eğitimi) – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi – 50 TL Satın Al


  ⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi – 60 TL Satın Al


  ⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi – 40 TL Satın Al


  *Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  ABONE OL

  HAFTANIN İÇERİKLERİ

  Şıklıkla Rahatlığı Bir Arada Sunan Bir Tarz: Art Deco

  Bu yazımızda "Art Deco" tarzının karakteristik özelliklerini, mimarideki etkisini sizlerle beraber inceleyeceğiz. Yaşam alanlarımız tarzımızdan kişiliğimize kadar bizden birçok izler taşır. Kimi insanlar evinde rahatlığı...

  Örneklerle Schmidt Çekici (Beton Test Çekici) Deneyi

  Schmidt çekici(Schmidt Hammer),betonun basınç dayanımını yaklaşık olarak bulmada kullanılan tahribatsız bir yöntemdir. Karot alma işleminin pahalı ve zaman alıcı olması, beton basınç dayanımı bulunacak...

  Cumhuriyetimizin 97. Yılı Kutlu Olsun.

  Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Kurtuluş Şavaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletimize verilmiş...

  Adım Adım Eyfel Kulesi Yapımı

  Bu yazımızda Paris'in en önemli simgelerinden olan Eyfel Kulesi'ni inceleyeceğiz. Öncelikle, yapım aşamalarında çekilmiş Eyfel Kulesi fotoğraflarından oluşturduğumuz galeriye göz atalım. Eyfel Kulesi (Fransızca: La...

  SON YORUMLAR

  • İnşaat Mühendisleri, Mimarlar İçin İndirimli Online Eğitimler ⇒İNCELE
  +