Yeni bir yapının inşası veya mevcut bir yapının güçlendirilmesi için en önce yapının üstünde yer aldığı zeminin kuvvetlendirilmesi ve ıslahının yapılması gerekir. Proje öncesi yapılan zemin etütleri, yapının kendine ait ve diğer ekstra yüklerin taşınmasını mümkün göstermiyorsa, yapının taşınması ya kazıklı temelle ya dataşıma gücü arttırılmış zeminle (bazı durumlarda her ikisi ile) mümkündür. Teknoloji ilerledikçe yeni yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan en güncel olanı da JET-GROUTING yöntemidir.
Jet grout yöntemi ilk olarak 70’li yılların başında Japonya’da denenmiş,
başarılı olmuştur, yine 70’li yılların sonunda İtalya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizdeki ilk uygulaması 1986 yılında Haliç Kollektörleri Projesi kapsamında Ayvansaray tünel aynasının zemin ıslahında yapılmıştır., Zemin ıslahı, ana işlev olarak zeminin mekanik mukavemet değerlerini arttırmayı hedefler, dolayısıyla taşıma kapasitesi ve elastisite modülü artar, geçirgenlik azalır.

JET GROUTING Yöntemi

Jet-grout kolonları; yüksek basınç altında püskürtülen çimento harcı zeminle karıştırılarak oluşturulur. Zemin cinsi ve özellikleri, püskürtme basıncı, dönme ve yukarı çekilme hızı ile nozzle’ın çapı istenilen çapta bir “Jet-Grout” kolonu elde edilmesi için önemli parametrelerdir.
Bu yöntemde önce zemin içinde ufak çaplı (40-90 mm) bir delik açılarak istenilen derinliğe erişilir. Sonra delgi borusu döndürülerek yukarı doğru çekilirken, zemin basınçlı (300-700 bar) çimento harcı püskürtülerek parçalanır ve zemin-çimento harcı karışımından oluşan bir gövde elde edilir. Püskürtme borunun dibindeki boru eksenine dik bir veya daha fazla nozzle tarafından yapılır. Nozzle çapları debiye bağlı olarak 1,5 ~ 4 mm arasında olmaktadır.
Jet Grouting Kullanım Yerleri

Temel takviyesi,
Kazı yüzeylerinin desteklenmesi,
Zemin iyileştirmesi,
Tünel inşaatlarında tünel aynasının ve tünel tavanının desteklenmesi,
Kazı çukurlarına gelen yeraltı sularının azaltılması,
Şev ve heyelan stabilizasyonu,
Geçirimsizlik perdeleri,
Atık sahalarında geçirimsizliğin
Komşu bina temeli yapılması

İndirmek veya çevrimiçi okumak için tıklayın

Jet Grouting ile Zemin İyileştirme
1 (20%) 1 oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here