Ana Sayfa Ders Notları Geoteknik JET-GROUTING YÖNTEMİ NEDİR?

JET-GROUTING YÖNTEMİ NEDİR?

İstanbul Beyoğlu’nda yaşanan ve 4 katlı bir binanın yıkılmasıyla sonuçlanan olayın ardından zemin iyileştirme metotları bir kez daha gündeme geldi.

Projeye başlamadan önce yapılan zemin etütleri sonucunda zeminin taşıma kapasitesi belirlenir. Bu değer istenilenin altındaysa zemin iyileştirme metotlarından birinin uygulanması gerekir. Bu yazımda zemin iyileştirme metotlarından biri olan jet-grouting yönteminden sizlere bahsedeceğim.

Jet-Grouting Yöntemi Nasıl Uygulanır

Öncelikle geoteknik projesinde gösterildiği gibi akslar çekilir ve projedeki aralıklara göre kazıklar çakılır. Daha sonra delme işlemi için jet-grout tijleri kullanılır. Bu tijler zemini enjeksiyona hazırlamak amacıyla çeşitli sıvılar salgılar (su, bentonit şerbeti, grout vb.). İstenilen derinliğe kadar delme işlemi devam eder. Bu derinliğe ulaşıldıktan sonra delgi işlemi ve sıvı salgılama sona erdirilir.

Daha sonra enjeksiyon aşamasına geçilir. Hazırlanan çimento ve su karışımı yüksek sızdırmazlığa sahip olan pompayla jet-grout tijlerine iletilir. Tijler karışımı püskürtmek suretiyle yavaş yavaş yukarı doğru çekilir. Tijlerin üzerindeki nozullardan büyük bir hızla çıkan enjeksiyon malzemesi, taşıdığı büyük kinetik enerji ile çevresindeki zemini yırtarak karıştırır. Bu işlem jet-grout üst kotuna kadar devam eder. Bu şekilde zeminin içinde kalan jet-grout kolonları oluşturulmuş olur.

Jet-Grouting Yönteminin Avantajları

  • Hemen hemen her türlü zeminde uygulanabilir.
  • Zararlı vibrasyon etkisi oluşturmadığından önemli ve tarihi binaların yakınında uygulanabilir.
  • Karışım , sadece çimento ve sudan oluştuğu için çevre kirliliğine neden olmaz.
  • Küçük çaplı delgi deliği ile büyük çaplı kolonlar elde etmek mümkündür.
  • İşe başlamadan önce yaklaşık maliyet kolaylıkla hesaplanabilir.

Kalite Kontrolü

Tasarım öncesi yapılan kabuller uygulama sonrasında kontrol edilir, hata veya hatalar varsa düzeltilir.

Çap kontrolü: Hazırlanan kolonun etrafı açılır ve gerekli ölçümler yapılarak kolonun çapı kontrol edilir.

Basınç dayanımı kontrolü: Alınan karot örnekleri tek eksenli basınç deneyine tabii tutularak sonuçlar kontrol edilir.

Daha fazla bilgi için Sanal Şantiye İnstagram

1 YORUM

  1. Staj yaptığım hastahane iki bloktu bloklar arası kot farkı çok fazla ve bloklar bitişik olduğu için bu yöntem yüksekte kalan blok altına uygulandı …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Dolmuş Taksinin İcadı

Aşçı Halit ve dolmuş taksinin icadı; 1929 yılında dünya genelinde ekonomik kriz patlak verir ve krizin etkileri Türkiye’de de hissedilir. Dükkanlar bir bir kepenk...