Ana Sayfa Güncel Kadın Mühendisler Artmaya Devam Ediyor

Kadın Mühendisler Artmaya Devam Ediyor

- Reklam-

Dünya Kadın Mühendisler Günü olarak 23 Haziran gününde kadın mühendislerin artışları dikkat çekti. Türkiye’de kadın mühendislerinin sayısal olarak büyük artış gösterdiği vurgulanırken 200 binin üzerine çıktı. Bununla birlikte Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne kayıtlı olan odalara üye olan kadın mühendislerin sayısı da bir yıl içerisinde tam 10 bin arttı.

İnşaat Mühendisleri İlk Sırada

Kadın Mühendisler Artmaya Devam Ediyor 

2017 yılı verisinde 80 bin kadın mühendis mevcut olurken 2018 yılın bu sayı 90 bini aştı. Bununla birlikte inşaat mühendisi ve ziraat mühendisi kadınların sayısı 13 binin üzerinde. Makine Mühendisliği Odası kayıtlarında ise 10 bin 766 kadın mühendisin bulunduğu dikkatlerden kaçmadı. Gıda Mühendisleri Odası’na kayıtlı kadın mühendislerin sayısı 12 bin 74 olurken mühendislik okumak isteyenlerin sayısında da artış sürüyor.

Kadın Mühendisler Teşvik Ediliyor

Çeşitli vakıflar tarafından ortaya konulan desteklerin kadın mühendislerin artmasında etkisi de verilerle gözler önüne seriliyor. “Türkiye’nin Mühendis Kızları” Projesi kapsamında hali hazırda 25 farklı şehirde 111 öğrenci mühendislik fakültelerinde eğitim alıyor. Limak Vakfı Başkanı tarafından da kadın mühendislerle ilgili açıklamalar geldi. Vakıf Başkanı Ebru Özdemir, son 4 yıl içerisinde toplamda 310 kız öğrenciye burs sağladıklarını belirtilirken 37 öğrencinin mühendis olma başarısı gösterdiğini kaydetti.

- Reklam-

Çeşitli projelerde görev almaya başlayan kadın mühendislerin başarıları da devam ediyor. İstanbul Havalimanı ile birlikte 1915 Çanakkale Köprüsü gibi devasa projelerde söz sahibi yine kadın mühendisler.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çelik Tel Donatılı Beton Nedir?

Beton : Çakıl, kum gibi "agrega" denilen maddelerin bir bağlayıcı madde ve su ile birleştirilmesinden meydana gelen inşaat yapıtaşıdır. Beton basınç dayanımı yüksek, çekme dayanımı...