Ana Sayfa Blog Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul Projesi

İlk olarak 2011’de devlet yetkilileri tarafından açıklanan ve çılgın projeler arasında yer alan Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED başvurusu onaylandıktan sonra proje süreci başladı. Ulaştırma Bakanlığı’nın da onayı ile yapılması planlanan projede en çok merak edilen konulardan biri de projenin güzergahı.

İnşaatına başlanılması ile birlikte 5 yılda tamamlanması planlanılan Kanal İstanbul’un güzergahı; Sazlıdere Barajı, Küçükçekmece Gölü ve Tarkos Gölü’nün doğusu olarak belirlendi. Bu güzergahın toplam uzunluğu 45 km. Bu güzergaha göre Kanal İstanbul’un geçeceği ilçeler ise; Küçükçekmece, Avcılar, Başakşehir ve Arnavutköy.

İnşaat sürecinde toplamda beş bin kişi, Kanal İstanbul bitirildiğinde ise istihdam edilen işçi sayısının bin kişi civarında olması bekleniyor.

Kanal İstanbul Çevresinin Nasıl Bir Yapıda Olacağını Gösteren Harita Görseli Kaynak: İstanbul Serbest Mimarlar Derneği

Kanal İstanbul’un Güzergahı Nerelerden Geçecek?

Son yıllarda Türkiye gündeminde yer alan önemli projelerden biri olması ve güzergahı konusunda çeşitli tartışmaların yaşanması nedeniyle netleşen Kanal İstanbul güzergahı da oldukça ilgi çekti.

Hangi ilçeden ne kadarlık kısmının geçeceği de merak edilen konulardan biri. Buna göre; 28,6 km’lik kısmının Arnavutköy ilçesinden, 7 km’lik kısmının Küçükçekmece ilçesinden, 6,5 km’lik kısmının Başakşehir ilçesinden ve 3,1 km’lik kısmının Avcılar ilçesinden geçeceğini söylemek mümkün.

Marmara Denizi’ne 3 Adet Ada

Kanal İstanbul’un güzergahının belli olmasıyla birlikte başlayan inşaat sürecinin ardından gündeme gelen konulardan biri de Marmara Denizi’ne yapılacak olan 3 adet ada. Kanalın kazısı sonrasında ortaya çıkan hafriyat malzemeleri ile Marmara Denizi’nden Karadeniz’e doğru 3 adet adanın yapılacak olması Kanal İstanbul Projesi’ni daha da ilgi çekici kılmakta.

İstanbul Kanalı’nın Güzergahı ve Marmara Denizi’ne Yapılması Planlanan 3 Adet Ada Bölgesinin Uydudan Görüntüsü

Marmara Denizi’nin batısından doğusuna doğru inşa edilecek bu 3 adet adanın güzergahındaki ilçeler; Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçeleridir.  İlk grupta yer alması planlanan 3 adet ada 186 hektar, 2. gruptaki 4 ada 155 hektar, 104 hektardan meydana gelecek olan son grup adalar ise 3 adet adadan oluşacaktır.

Kanal İstanbul Projesi’nin Maliyeti Ne Kadar?

ÇED raporunun hazırlanması ile birlikte projenin maliyeti de netleşmiş oldu. Toplamda 6o milyar TL’nin harcanağı proje için ayrıca belirlenen güzergahlar içinde 23 kilometrekarelik alan da kamulaştırılmış durumda. Kamulaştırılan bu alanlar sayesinde Kanal İstanbul inşaatından fazlasıyla değerlenecek semtler arasında Şahintepe ve Altınşehir yer alıyor.

Proje kapsamında Kanal İstanbul içinde 6 adet köprü taslağı da bulunmakta. Belli olan köprü güzergahları ile kara ve demiryolu ulaşımının sağlanması mümkün olacak. Acil müdahale merkezleri, kanal giriş ve çıkışları, fenerler, dalgakıranlar ve gemi trafiğine yönelik alt ve üst sistemlerde kanal projesinin işletilmesi için unutulmayan ayrıntılardır.

Peki Kanal İstanbul Ne Zaman Açılacak?

Herhangi bir aksaklık olmadığı düşünüldüğü zaman 5 yıllık inşaat süreci öngörülen Kanal İstanbul’un 2023 yılında hizmete girmesi planlanılıyor. 1,350 DTW büyüklükteki devasa gemilerin bile geçişi için uygun nitelikte yapılacak kanalın derinliği için yapılacak hafriyat çalışmaları sonucunda 1,5 milyar küp hafriyatın çıkması tahmin edilmekte.

5 yıl inşaat sürecinden sonra hizmete girmesi beklenen Kanal İstanbul önümüzdeki 100 yıl kadar özelde İstanbul ve Türkiye’ye genelde dünyaya hizmet edecektir.

Kaynak: projedetaylari.com

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat Sektörünün Markası SANAL ŞANTİYE

2009 Yılında bilgi paylaştıkça artar prensibi ile kurulan Sanal Şantiye artık Türk Patent Enstitüsünce marka olarak tescil edilmiştir.Birlikte çıktığımız bu yolda Sanal Şantiye ismini markalaştırmanın...

Yapı denetimde çalışan İnşaat mühendislerinin ücret ve çalışma şartları iyileştirilmelidir

İnşaat sektörü ile ilgili her gün yeni olumsuz haberlerin geldiği bu zamanlarda her inşaat mühendisi topluluğu kendi çapında bir şeyler yapmaya, bu olumsuzlukları üst...

Profesyonel Akustik Çözümlerin Vazgeçilmez Adresi : Uzman Akustik

Endüstrileşmenin her geçen gün arttığı çağımızda önemli sosyal problemlerden biri haline gelen ve insan vücudunda yarattığı psikolojik gerginliğine yanı sıra birçok fizyolojik problemin de...

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

SON YORUMLAR