Karot Nedir?

- Reklam-

İnşaat sektöründe bir tür beton delme kesme makinesi olan karot, günümüzde gelişmiş teknolojiler sayesinde birçok alanda kullanılmaktadır.

Peki, karot nedir ne anlama geliyor?

Bu makine günümüzde silindir şeklinde beton delme işlemine verilen isimdir. Karot nedir, sorusunun cevabını verdikten sonra bir de karot ile beton delme hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Bu makine genellikle delinmesi ve kesilmesi zor alanları delmek-kesmek için tercih edilmektedir. Ayrıca beton zemin ve mermer gibi alanlarda basınç derecesi ayarlanarak kullanılabilmesi de cihazın başka bir özelliğidir.

Karot kelime anlamının İngilizce havuç anlamındaki Carrot sözcüğünden geldiğini bildirebiliriz. Duvar testi için yapılan ilk karot duvar delme işleminde alınan parçalar havuç şeklinde olduğu için işlem ve cihaz bu ismi almıştır.

görsel: http://insaatteknigi.blogspot.com

Karotun Kullanım Alanları Nelerdir?

- Reklam-

Beton delme makinesi olan karot kullanım alanları önceden sadece numune almakla sınırlıyken günümüzde hayli geniştir. Bu alanlar içinde yer alanlar:

• Tadilat işleri
• Kapı-pencere yeri açma
• Kablo ve altyapı döşeme çalışmaları
• Gider açma
• Beton güçlendirme gibi işlemlerdir.

Bütün bunlar için tercih edilen karot cihazının türü farklı olmaktadır. Kullanım açısından kolay olsun istenirse sulu karot makinesi tercih edilmektedir.

Sulu karot makinesi nedir, sorusunun cevabı şöyle verilebilir: Sulu karot makinesi, beton kesiminde daha fazla basınç uygulayabilmek ve betonu daha kolay delebilmek adına kullanılan beton delme cihazıdır. Karot makinesi, elektrikle çalışıp elle ya da sehpa üzerine kurulu olarak kullanılmaktadır.

El karotu nedir, diye merak edenler için ise: Sehpa üzerine kurulu olmayan, elle çalışan matkaba benzer bir cihaz ifadesi kullanılabilir.

Karot Nedir Avantajları Nelerdir?

İnşaat ya da herhangi bir sektör için günümüzde hız ve pratiklik son derece önemlidir. Bu nedenle karot nedir ve avantajları nelerdir, gibi sorular sorulduğunda ilk olarak pratik bir beton delme cihazı yanıtı verilebilir. Bu cihazın elle ya da yere sabitlenerek, kullanılan modelleri operatöre büyük kolaylık sağlamaktadır. Sulu ya da kuru her iki şekilde de basınç sistemi ile çalışabilmesi cihazın sert zeminde sıfır hata ile çalışmasını sağlar.

Karot avantajları nedir?

• Kısa sürede başarılı işler yapmaya yardımcı olur.
• Sadece delinecek alanda oyuk açar, diğer kısımlarda çatlak ya da kırık olmasına sebep olmaz.
• Beton numunesi alınmak istendiğinde beton zemine zarar vermeden sadece küçük bir parça almaya olanak tanır.
• Amaca yönelik olarak doğru kesiler ve delikler oluşturmaya yardımcı olur
• Farklı birçok türü ve delici ucu bulunduğu için ihtiyaca yönelik olarak farklı büyüklüklerde oyuklar açmayı sağlar.

Beton Testi İçin Neden Karot Delme Yöntemi Kullanılır?

Karot nedir, sorusundan sonra şimdi de neden en çok tercih edilen makinelerden biri olduğuna değinelim. Depreme dayanıklılığın ölçülmesi için betondan küçük bir numune alınacak olduğunda akla gelen ilk yöntem karot ile delme olmaktadır.

Peki, neden karot ile beton delme numune almada kullanılır?

Çünkü karot yöntemi, sadece alınmak istenen parçanın betondan koparılmasını sağlamaktadır. Bunun dışında alınan parçanın çevresinde çeşitli dökülme ya da kırılmalara sebep olmamaktadır. Bir de karot makinesi, kırılması ve delinmesi çok zor olan dayanıklı betonda rahatlıkla işlem yapmayı sağlamaktadır. Bir de makinenin elde ya da sabit olarak kullanımının son derece kolay olması bu tercihe sebeptir. Cihazın birçok türü bulunması çalışma yapılacak alana uygun bir tanesinin kolaylıkla tercih edilebilmesi sebebiyle beton testinde sıklıkla kullanılmaktadır. Önemli olan işlemin nasıl yapılacağının bilinmesi ve ihtiyaç duyulan makinenin doğru seçilmesidir.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

2 YORUM

  1. Bence en önemli kısmını unutmuşsunuz. Karot inşaat sektöründe en önemli kullanım yeri TS500 de yer alan beton dayanımını sağlamayan, dökülmüş betonların dayanımlarını daha sonradan sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek için kullanılır. Örneğin c30/37 betonla bir kat betonu döktünüz ve küp numune aldınız. 28 günlük beton dayanım sonuçları geldi. (standarlara göre silindir numune için 30MPa, küp için 37MPa dayanım vermesi beklenir). Eğer 28 günlük değer 37MPa den aşağı gelirse betondan karot aldırılması gerektiği anlamına gelir. Karot aldırıp betonun uygun değerleri sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Atatürk Havalimanı kargo bölümünde yıkım tamamlandı

Milyonlarca yolcuya ve 86 yıl boyunca Türk sivil havacılığına hizmet eden Atatürk Havalimanı kargo bölümünde planlanan kısmın yıkımı tamamlandı. 35 gün süren yıkım işlemlerinde...