Ana Sayfa Güncel Haberler Kendini Onaran Beton Geliştirildi!

Kendini Onaran Beton Geliştirildi!

- Reklam-

Kendini onaran beton yapısında bulunan Trichoderma reesei mantarı kullanılması ile birlikte daha sağlam yapılar inşa edilebilecek.

Binghamton Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı ekibi, beton karışımına mantar katarak, kendisini tamir edebilen beton yapabileceklerini keşfetti. Trichoderma reesei mantarı, selüloz üretme kabiliyeti nedeniyle aslında ticari kullanım için fazla talep görüyor. Çamaşır deterjanı ve şarap üretmek, biyokütleyi biyoyakıt haline dönüştürmek için kullanılıyor.

Araştırmacılar, laboratuvar ortamında yüksek pH’larda bu mantarın başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle betonların yapısında kullanılıp kullanılamayacağına yoğunlaştı. T. Reesei eklenen beton karışımında çatlaklar oluştuğunda spor gelişimi hızlanıyor. Bu da çimentonun temel bileşenlerinden biri olan kalsiyum karbonat üretimine neden oluyor.

- Reklam-

Araştırmacılar bu çalışmada insan vücudunun kesikleri, yaraları kendi kendine iyileştirme sürecinden esinlenildiğini belirtiyor. Mantar katkılı betonların kendi kendini iyileştirebilmesi ile daha sağlam yapılar oluşturulabilir.

Kaynak: shiftdelete.com

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TOKİ’den Hasar Gören Eskişehir Stadı ile İlgili Açıklama!

TOKİ Yeni Eskişehir Atatürk Stadyumu'nun hasarlı kısımlar için yaptığı açıklama "inceleme sonucunda kısmi hasarların birkaç gün içinde netleşeceğini ve hasarın ivedilikle giderileceğini" belirtti. DHA'da yer...