Ana Sayfa Güncel Haberler Kendini Onaran Beton Geliştirildi!

Kendini Onaran Beton Geliştirildi!

Kendini onaran beton yapısında bulunan Trichoderma reesei mantarı kullanılması ile birlikte daha sağlam yapılar inşa edilebilecek.

Binghamton Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı ekibi, beton karışımına mantar katarak, kendisini tamir edebilen beton yapabileceklerini keşfetti. Trichoderma reesei mantarı, selüloz üretme kabiliyeti nedeniyle aslında ticari kullanım için fazla talep görüyor. Çamaşır deterjanı ve şarap üretmek, biyokütleyi biyoyakıt haline dönüştürmek için kullanılıyor.

Araştırmacılar, laboratuvar ortamında yüksek pH’larda bu mantarın başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle betonların yapısında kullanılıp kullanılamayacağına yoğunlaştı. T. Reesei eklenen beton karışımında çatlaklar oluştuğunda spor gelişimi hızlanıyor. Bu da çimentonun temel bileşenlerinden biri olan kalsiyum karbonat üretimine neden oluyor.

Araştırmacılar bu çalışmada insan vücudunun kesikleri, yaraları kendi kendine iyileştirme sürecinden esinlenildiğini belirtiyor. Mantar katkılı betonların kendi kendini iyileştirebilmesi ile daha sağlam yapılar oluşturulabilir.

Kaynak: shiftdelete.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İzmir’de İstinat Duvarı Çöktü, Yolda Göçük Oluştu

Sabah saatlerinde İzmir’ de istinat duvarı büyük bir gürültüyle çökerken çevredeki insanlar ise paniğe kapıldı. Torbalı’da Mustafa Kemal Mahallesi’ nde yol kenarındaki istinat duvarı...