Ana Sayfa Güncel Haberler Köylere Beton Yol!

Köylere Beton Yol!

Edirne Valiliği İl Özel İdaresi artan hammadde maliyetleri nedeniyle köyler arasındaki yollarda asfalt kullanımı yerine beton ile kaplamasına geçti…

Edirne Valiliği İl Özel İdaresi artan hammadde maliyetleri nedeniyle köyler arasındaki yollarda asfaltlama yerine yolların beton ile kaplamasına geçti. Köyleri Destekleme (KÖYDES) projesi kapsamında yürütülen beton yol yapımına Edirne’de ilk defa Karakasım – Orhaniye-Elçili köyleri arasında başlandı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, beton yol yapım çalışmalarını yerinde inceleyerek İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Alaaddin Uğur’dan bilgiler aldı. Vali Özdemir, Edirne’de ilk defa KÖYDES projesi kapsamında beton yol yapımına başlandığını ifade ederek, “Edirne’de ilk defa Silindir ile Sıkıştırılmış Beton Yol (SSB) uygulamasına başladık. Elçili, Karakasım, Orhaniye köyleri arasında yapımına başlanan yol kısa süre içerisinde bitirilecek. Bunun yanı sıra Meriç-Hasırcıarnavut, Uzunköprü-Değirmenci-Hamitli arasındaki yollarda beton yol olarak yapılacak. Asfalt yol yapımı için kullanılan hammadde petrol ürünü ve yurtdışından yüksek maliyetle ithal ediliyordu. Beton yol yapımını öz kaynaklarımızı kullanarak yapıyoruz. Böylece yurtdışından dövizle hammadde almamış oluyoruz” dedi.

Yapılan araştırmaların beton yolun asfalt yola oranla daha ekonomik ve sağlam olduğunu ortaya koyduğunu belirten Vali Özdemir, “Araştırmalarda beton yolun hızlı bir kaplama yöntemi olması, %100 yerli ve uzun ömürlü olması ağır tonajlı araçlara karşı mukavemetli olması ve daha birçok yönden avantajlı olması hasebiyle SSB tercih edilmiştir. Kaliteli standartlarda ulaşımın sağlanması, minimum trafik tehlikesinin oluşması, yapılan imalatın amacına %100 hizmet edebilmesi için tüm imalatlar yerinde kontrol ile fen ve sanat kuralları çerçevesinde devam etmektedir.  SSB ile kamu kaynaklarının daha da etkin, verimli ve yerinde kullanılması sağlanmış olacaktır. Kurumumuzca da ilk kez uygulanan bu yöntemin yılsonunda sonuç değerlendirilmesi yapılarak 2019 yatırım programı şekillendirilecektir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Hudut Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

16 yaşındaki iklim aktivisti Greta, Yılın Kişisi seçildi

TIME Kişisi, 2019'da “Yılın İnsanı” olarak 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg'i seçti. TIME Kişisi, her yıl seçtiği 'Yılın Kişisi'ni açıkladı. Dergi, 16 yaşındaki...