Ana Sayfa Güncel Haberler Beton Yol Daha Uzun Ömürlü ve Daha Dayanıklı

Beton Yol Daha Uzun Ömürlü ve Daha Dayanıklı

Beton yol, asfalt yol gibi şehir içi ve şehirler arası ulaşımında kullanılır. Temel farkları ise beton yolun ham maddesinin çimento olmasıdır. İlk beton yol ABD’nin Ohio şehrinde 1891 yılında yapılmış olup 100 yılı aşkın bir yaşa sahiptir. ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde beton yol kullanılmıştır. Ülkemizde ise beton yol uygulamaları az sayıdaki bazı kent içi ve köy yolu çalışmaları dışında pekte kullanıldığı söylenemez. Çimento üretimi bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan ülkemizde beton yol kullanımının arttırılması birçok faydayı da beraberinde getirecektir.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre Türkiye’deki karayollarının yük taşımacılığındaki payı %93, yolcu taşımacılığında ise bu pay %95 ‘lere kadar çıkmaktadır. Bu oran karayollarını Türkiye’nin ekonomisinde ciddi bir öneme sahip hale getirmiştir. Ülkemiz açısından böylesine önem taşıyan karayollarımızın yapımında 50 yıldır kullanılan tek malzeme ise asfalttır.  Asfalt bildiğimiz üzerine bitüm yani petrolün bir kısmından üretilir.  50 yıl öncesine kadar ucuz bitüm sağlanabilmişti.  Fakat günümüze kadar bitüm ‘in fiyatında ani bir artış olmuştur. Bugün ülkemizdeki 5 rafineriden kaliteli bitüm temini de giderek zorlaşmaktadır.

Biraz da maliyet konusuna değinmek gerekirse eğer ülkemizde otoyol ve köprülerin sadece bakımı için yılda yaklaşık 1.3 katrilyonluk harcama yapılmaktadır. Elde edilen gelir ise sadece 250 trilyondur.  Bu rakamlara bakılırsa karayollarımızın bakım-onarım çalışmalarının bile ekonomimiz için hiç de azımsanmayacak bir yük olduğu aşikârdır.

Öyleyse ülkemizin ekonomisini büyük ölçüde kaplayan bu yükü Amerika’nın 100 yılı, Avrupa’nın ise 75 yılı aşkın süredir kullandığı beton yolları kullanarak daha aza indirgeyebiliriz.

Beton Yol Neden Avantajlıdır?

beton yol çalışması

Peki, beton yolun asfalt yola göre avantajları ne derseniz eğer öncelikle şunu söylemeliyim: beton yollar %100 yerlidir. Yerli olduğundan dolayı da maliyet açısından %35 daha ucuzdur. Diğer avantajlarını ise kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Beton yollar asfalt yola göre 2 kat daha dayanıklıdır. Kanada ‘da yapılan bir araştırmaya göre asfalt yolların %61 i bahar koşullarında bozulurken bu oran beton yollarda sadece %5,5 tir.
  • Beton yollar her mevsimde ve rahatlıkla yapılabilir. Ancak asfalt yollar düşük sıcaklıkta ve yağışlı havalarda yapılamadığından yapım ve onarım süresi kısadır.
  • Beton yolların taşıma gücü yüksektir. Çünkü beton yollar üzerlerine gelen yükleri çok daha geniş alana yayarak zemine iletirler.
  • Beton yollar %20 ‘ye varan oranlarda akaryakıt tasarrufu sağlar. Bu tasarruf da petrol ithalatçısı olan ülkemiz için bir tasarruf kaynağıdır.
  • Beton yollar gece görüşünü kolaylaştırır. Ve bu da trafik kazaları daha aza indirger.

 Peki, Türkiye’de Neden Asfalt Yol Kullanılmıyor?

Aslında yavaş yavaş kullanılmaya başladı. Hatta Afyonkarahisar’da 2004 yılında deneme amacıyla Türkiye’de ilk beton yolu yapıldı ve bozulma olmadan 11 yılını sapasağlam tamamladı. Bunun üzerine Eskişehir’de de 2 km uzunluğunda 40.000 m beton yol yapıldı ve bu çalışmayla Türkiye’de de beton yol yapımının yaygın olarak kullanılabileceğini, teknik ve ekonomik olarak asfalt yol ile karşılaştırıldığında beton yolun daha verimli ve kullanışlı olduğu gösterildi. Ve ayrıca 2017’de “beton yol” Karayolları’ nın şartnamelerine girdi. Ve bundan sonra müteahhitler, ihalelere beton yol teklifi verebilecek.

Umarım beton yollar ülkemizde en kısa sürede yaygınlaşmaya başlar ve ekonomimize bir nebzede olsa can katar.

Kaynak: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Niçin Beton Yol?

Avatar
Halil İbrahim Başıbütün
İnşaat mühendisi adayı

4 YORUM

  1. Beton yol gerçekten birçok açıdan avantajlı söylediğin üzere. Ama malesef ülkemizde inanılmaz bir altyapı sorunu olduğundan dolayı, genellikle asfalt kullanılıyor. Eğer Avrupa veya ABD gibi bir yeraltı galeri sistemimiz olmuş olsaydı, beton yolları daha sık görmemiz içten bile olmazdı. Ama her onarım çalışmasında yolu kazmamız gerektiğinden beton yol uygulaması biraz sıkıntıya giriyor. Bu arada İzmir/Aliağa’da bir fabrika girişindeki yolların kıyasına bakacak olursanız beton yolun ne kadar avantajlı olduğunu görebilirsiniz.

    • Gerçekten çok haklısınız bu konuda . Ben birde hâlâ asfalt yol yapımını müteahhitlerin daha çok kâr amacı gütmelerinede bağlıyorum. Çünkü asfalt yol 5 sene de bir yapıldığını farz edelim ,beton yolunda 10 senede. Bu şekilde müteahhit iki kat para kazanamayacak.

  2. uygulamasını bizzat yapıyorum. Yaş beton ve silindirle sıkıltırılmış beton yol olmak üzere. Üretim %100 yerli lakin ulaşım maliyetiyle bu oran %85 e falan düşüyor. İyi yapılmış bir beton yolun en az 80 sene ömrü olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Depremden sonra vatandaşlar benzinliklere akın etti

Balıkesir’de yaşanan 4,6 ve 4,3 büyüklüğünde iki depremin ardından vatandaşlar kendini çocuklarıyla birlikte sokağa attı. Balıkesir’de yaşanan depremlerin ardından halk sokağa döküldü. Panik halinde ne...