Ana Sayfa Nükleer Enerji Santrali Projelerine Bir Yenisi Daha Ekleniyor!

Nükleer Enerji Santrali Projelerine Bir Yenisi Daha Ekleniyor!

Yıl içinde temel atma töreni yapılan Akkuyu ve yakın zamanda yapımına başlanacak olan Sinop Nükleer Enerji Santrali projelerinin ardından Türkiye’nin 3. nükleer enerji santrali Trakya’da inşa edilecek.

Geçtiğimiz günlerde yeni hükumetin 100 günlük eylem planınını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. nükleer enerji santralini Trakya’da kurulmasının planlandığını belirtti.

NEDEN TRAKYA TERCİH EDİLDİ?

Yer tespiti konusunda birçok kriterin değ10erlendirildiğini belirten yetkililer, Trakya’nın elektrik ihtiyacının yüksek seviyede olduğu sanayi bölgelerine yakınlığı sebebiyle bir adım önde olduğunu ifade ettiler.

NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ GEREKLİ Mİ?

Enerji kaynakları geçmişte olduğu gibi sömürgeci devletlerin hedefi konumunda. Ortadoğu, günümüzde adeta büyük devletlerin güç gösterisi yaptıkları bölge konumunda. Bunun en büyük nedeni bölgede bulunan enerji kaynakları. Dünya’da gelişmeler bu yöndeyken ülkemiz de enerji kaynaklarını çeşitlendirme konusunda nükleer enerji santralleri yapımına karar verdi.

Orta vadede elektrik ihtiyacımızın büyük bölümünü karşılamayı düşündüğümüz nükleer enerji santralleri, dünyanın birçok ülkesinde yıllardır aktif olarak kullanılmakta.

Yerli elektrikli araç projesiyle birlikte Türkiye, hem dışarıdan ithal edilen petrolü azaltmış olacak hem de kendi ürettiği elektiriği kullanmış olacak. Bu şekilde orta ve uzun vadede ithalat ve ihracat arasındaki açığın kapanması hedefleniyor.

ÇİN İLE BİRLİKTE YAPILACAK

Ruslarla birlikte yapılan Akkuyu’nun ardından 3. nükleer enerji santrali Çin ile birlikte inşa edilecek. Bu yöntemle Türkiye nükleer enerji teknolojisini öğrenmiş olacak ve yerli mühendislerimiz de bu konuda kendilerini geliştirme fırsatı bulacak. Önümüzdeki yıllarda belki de kendimi nükleer enerji santrali yapar hale gelmiş olacağız.

Dünya genelinde geçerli ticaret parası olan dolar, son zamanlarda ekonomimiz üzerinde ciddi baskı oluşturuyor. Bu baskıyı kırabilmek amacıyla ülkemiz, iki ülke arasındaki ticaretin kendi para birimleriyle yapılmasını önermişti. Bunun sonuçlarından biri olarak ta 3. nükleer enerji santrali ihalesinin Çin Yuan’ı ile yapılmasına karar verildi.

1’E 3 KAZANÇ

Yetkililer, enerji verimliliği konusunda 2023 yılına kadar 10 milyar dolar yatırım yapılabilirse, bunun karşılığında 30 milyar dolar tasarruf sağlanacağını ifade ediyorlar. Bu şekilde yapılan yatırımın 3 misli karşılığının alınabileceği öngörülüyor.

KAYNAK: https://tr.sputniknews.com/

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

SON YORUMLAR