Ana Sayfa Güncel Haberler Nükleer Enerji Santrali Projelerine Bir Yenisi Daha Ekleniyor!

Nükleer Enerji Santrali Projelerine Bir Yenisi Daha Ekleniyor!

Yıl içinde temel atma töreni yapılan Akkuyu ve yakın zamanda yapımına başlanacak olan Sinop Nükleer Enerji Santrali projelerinin ardından Türkiye’nin 3. nükleer enerji santrali Trakya’da inşa edilecek.

Geçtiğimiz günlerde yeni hükumetin 100 günlük eylem planınını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. nükleer enerji santralini Trakya’da kurulmasının planlandığını belirtti.

NEDEN TRAKYA TERCİH EDİLDİ?

Yer tespiti konusunda birçok kriterin değ10erlendirildiğini belirten yetkililer, Trakya’nın elektrik ihtiyacının yüksek seviyede olduğu sanayi bölgelerine yakınlığı sebebiyle bir adım önde olduğunu ifade ettiler.

NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ GEREKLİ Mİ?

Enerji kaynakları geçmişte olduğu gibi sömürgeci devletlerin hedefi konumunda. Ortadoğu, günümüzde adeta büyük devletlerin güç gösterisi yaptıkları bölge konumunda. Bunun en büyük nedeni bölgede bulunan enerji kaynakları. Dünya’da gelişmeler bu yöndeyken ülkemiz de enerji kaynaklarını çeşitlendirme konusunda nükleer enerji santralleri yapımına karar verdi.

Orta vadede elektrik ihtiyacımızın büyük bölümünü karşılamayı düşündüğümüz nükleer enerji santralleri, dünyanın birçok ülkesinde yıllardır aktif olarak kullanılmakta.

Yerli elektrikli araç projesiyle birlikte Türkiye, hem dışarıdan ithal edilen petrolü azaltmış olacak hem de kendi ürettiği elektiriği kullanmış olacak. Bu şekilde orta ve uzun vadede ithalat ve ihracat arasındaki açığın kapanması hedefleniyor.

ÇİN İLE BİRLİKTE YAPILACAK

Ruslarla birlikte yapılan Akkuyu’nun ardından 3. nükleer enerji santrali Çin ile birlikte inşa edilecek. Bu yöntemle Türkiye nükleer enerji teknolojisini öğrenmiş olacak ve yerli mühendislerimiz de bu konuda kendilerini geliştirme fırsatı bulacak. Önümüzdeki yıllarda belki de kendimi nükleer enerji santrali yapar hale gelmiş olacağız.

Dünya genelinde geçerli ticaret parası olan dolar, son zamanlarda ekonomimiz üzerinde ciddi baskı oluşturuyor. Bu baskıyı kırabilmek amacıyla ülkemiz, iki ülke arasındaki ticaretin kendi para birimleriyle yapılmasını önermişti. Bunun sonuçlarından biri olarak ta 3. nükleer enerji santrali ihalesinin Çin Yuan’ı ile yapılmasına karar verildi.

1’E 3 KAZANÇ

Yetkililer, enerji verimliliği konusunda 2023 yılına kadar 10 milyar dolar yatırım yapılabilirse, bunun karşılığında 30 milyar dolar tasarruf sağlanacağını ifade ediyorlar. Bu şekilde yapılan yatırımın 3 misli karşılığının alınabileceği öngörülüyor.

KAYNAK: https://tr.sputniknews.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Otel inşaatı nedeniyle mağdur olan vatandaşlar hasar gören evlerde yaşıyorlar

Sütlüce’de Arda Turan’ın yaptırdığı otel inşaatının temel kazma çalışması nedeniyle bir apartman çökmüştü. Çökmenin ardından çevrede bulunan binalarda derin çatlaklar oluştuğu görüldü. Maddi gücü...