Mısır’ın Yeni Süveyş Kanalı, Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi’nin katılımıyla düzenlenen görkemli törenle açıldı.

Mısır’da eski kanala paralel olarak inşa edilen Yeni Süveyş Kanalı projesinin açılış töreni başladı. Görkemli törene Mısır Devlet Başkanı Abdüllfettah El Sisi’nin yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da katılıyor. Yeni Süveyş Kanalı projesi kapsamında, eski kanal bazı kesimlerde genişletildi.

Projeyle, artan trafik sorununun kanal yardımıla çözülmesi hedeflendi.

72 kilometre uzunluğunda ve 24 metre derinliğindeki paralel yeni kanal, iki yönlü ulaşıma ve daha büyük gemilerin geçmesine olanak sağlayacak.

Böylelikle Süveyş Kanalı’nın toplam uzunluğu 263 kilometreye çıkacak. Buna ek olarak alternatif bir kanalla beraber gemilerin bekleme süresi de 11 saatten sadece üç saate düşecek. Mısır Hükümeti proje kapsamında elde edilecek gelirle, ekonomiyi canlandırmayı amaçlıyor.

2 metre uzunluğunda ve 24 metre derinliğinde olan yeni kanal, büyük gemilerin daha kolay bir şekilde geçmesine de olanak sağlayacak.
Gelirler 3 kat artacak

Mısır ekonomisinin en önemli gelir kalemlerinden biri olan Süveyş Kanalı, ülkeye her yıl 5.3 milyar dolar kazandırıyordu. Ancak yeni projeyle bu rakamın 2023 yılında 13.2 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Mısır ordusu tarafından denetlenen proje inşaatının normal şartlarda 5 yılda bitmesi planlanırken, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin talimatıyla bu süre bir yıla düşürülmüştü. Mısır hükümeti ise Yeni Süveyş Kanalı’nı “Mısır’ın yeniden doğuşu” olarak ifade ediyor.(İHA)

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here