Ana Sayfa Blog Mühendislik Bir Meslek midir?

Mühendislik Bir Meslek midir?

- Reklam-

Uzun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Bu yazımızda mühendislik nedir, bir meslek midir, eğitim almakla mühendis olunur mu? gibi sorulara beraber yanıt arayacağız.

Mühendislik Nedir?

Mühendislik veya mühendis Türk Dil Kurumu’na göre, İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri,bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik,kimya,biyoloji,elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve  sosyal alanlarda uzmanlaşmış,belli bir eğitim görmüş kimsedir. Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir.

Bize Göre Mühendis?

Yukarıdaki tanımlar TDK’ya göre veya literatürdeki karşılığı ama biz bugün olaya daha farklı yaklaşacağız. Demiryolları inşaat mühendisi Arthur Mellen Wellington’a göre mühendislik, “Beceriksiz birinin iki dolara kötü yaptığı bir şeyi bir dolara iyi yapma sanatıdır.

- Reklam-

Mühendislik bir düşünce tarzı ve yaşam biçimidir. Sadece fakültelerde eğitim alarak olunacak  bir iş yada meslek grubu değildir. Elbetteki eğitimlerin düşünce ve yaşam tarzlarındaki yansıma ve etkileri vardır fakat bir insan sadece mühendislik derslerinde geçer not alarak diplomaya sahip olması demek onun mühendis olduğu anlamına gelmez.

Mühendis: Dağdaki çoban, pazardaki hamal, inşaattaki usta, trafikteki şoför, sınıftaki öğretmen, hastanedeki doktor velhasıl her nerede olursa olsun ne iş yaparsa yapsın karşılaştığı sorunlar karşısında çözüm üretebilen kendisinin ve toplumun hayatını kolaylaştırıcı yöntemler bulan kimsedir. Çünkü mühendislik bir meslek değil bakış açısıdır.

İnsanlar karşılaştıkları ilk sorun karşısında hemen birilerine yada bir yerlere müracaat veya şikayet etmeden önce sorunun nereden kaynaklandığını ve ne şekilde çözebileceği hakkında kafa yorup sorunu çözmek için uğraşması aslında o kişiyi her ne kadar diplomalı olmasa bile mühendis kılar. Şikayet etmek veya eleştirmek basittir ve çözüm değildir. Mesele sorunlar karşısında çözüm üretebilmektir.

Mesela tek tarafı açık olan çift kanatlı bir kapıdan herkesin sıkışarak ve zorlanarak sadece geçip gittiği yerde oradaki sorunu kafasında çözüp geçerken diğer kanadı açıp kendinden sonra gelen insanların rahat geçmesini sağlayan kişi bence diplomalı yada değil bir mühendistir.

Günümüzde bence en çok ihtiyaç duyulan kişi mühendistir. 

Binlerce mühendislik mezunu var dediğinizi duyar gibiyim.

Kastettiğim derslerden geçip diploma alan kişiler değil. Elbetteki bunlar arasında da benim kastettiğim gibi mühendisler mevcut lakin gündelik hayatımızda nereye gidersek ve nerede olursak olalım karşımıza çıkan sorunları halleden, üstesinden gelen, ülkemiz için çalışıp bu memlekete hizmet edebilecek nitelikli mühendislere ihtiyacımız her geçen gün daha da artmaktadır.

Maalesef bizim ülkemizde iyi dereceler yapan veya ilk 15 bine giren öğrencilerimiz genelde tıp yazıyorlar. Tabi ki bile isteye yazanlara diyecek hiçbir sözüm yok. Fakat birçok kişi sadece meslek garantisi olduğundan veya maddi olarak iyi kazanmak için bu mesleği seçmektedir. Onları çok fazla suçlamak istemiyorum lakin bizim tarihte zor zamanlardan geçmiş veya teknolojik anlamda geride kalmış bir ülke olarak, mühendislik ve üretime daha çok önem vermeli bu yönde atılımlar yapmalıyız. İyi sıralamalar yapan öğrencilerimizi mühendisliğe yöneltmeli onlara iş garantisi sunarak bu bölümleri okumaları için teşvik etmeli ve iyi bir eğitimle kaliteli mühendisler yetiştirmeliyiz.

Son olarak toparlamak gerekirse eğer tüketime dayalı değil üretime dayalı bir millet olmalıyız. Önümüze çıkan sorunlar karşısında pes etmemeli sorunu çözme odaklı olmalıyız. Daha çok çalışmalı daha çok üretmeliyiz. Bedri Rahmi Eyüboğlu‘ nun “Üç Dil” adlı şiirinin son dizesiyle yazımızı bitirelim.

En azından üç dil bileceksin

En azından üç dilde

Ana avrat dümdüz gideceksin

En azından üç dil

Çünkü sen ne tarih ne coğrafya

Ne şu ne busun

Oğlum Mernus

Sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.(B.R.E)

Esen Kalın…

Muhammet Talha Salman

 

 

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Muhammet Talha Salman
Muhammet Talha Salman
Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim. Ülkeme ve milletime hizmet etmek en büyük hayalim ve amacımdır, mühendislik ancak beni amacıma götüren yolda bir araç olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Enkaz Alanı Havadan Görüntülendi | Elazığ Depremi

ELAZIĞ (İHA) - Elazığ'da merkeze bağlı Sürsürü Mahallesi'nde deprem nedeniyle çöken 4 katlı binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Çalışmalar drone ile havadan görüntülendi.