Ana Sayfa Blog NASA'nın Yazdırılabilir 3D Mars Yapısı Tasarım Yarışması Finalistleri Belli Oldu

NASA’nın Yazdırılabilir 3D Mars Yapısı Tasarım Yarışması Finalistleri Belli Oldu

NASA, Mars kolonilerinde 3D yazıcılar ile inşa edilecek evlerin belirleneceği yarışmada finale kalan üç adayı belirledi.

Kızıl Gezegen‘de yaşayabilme planlarımız için oraya ilk gidecek astronotların yaşamlarını rahatça sürdürmelerini sağlamak amacıyla tasarlanan yapıların önemi hayli yüksek.

Mars’ın antik lav kanallarına sığınmak, yüzeydeki zorluklarla mücadele için düşünülen bir opsiyon. Ancak Mars’a ilk ulaşıldığında hayatta kalmak için görev bölgesinde yaşamın devamını sağlayacak yapılar inşa edilmek zorunda. Bu amaçla robotlar tarafından 3D yazıcılar ile basılabilecek bir tasarımın belirlemesi amaçlanıyor.

Tüm ekipler konseptleri hakkında bilgi veren videolar sundu ve iç mekanların minyatür 3D baskı modellerini üretti. Çabaları, iç tasarımın verimliliği, binaların inşa edilebilirliği, mimari plan, programlama ve 3D baskı ölçeklenebilirliği göz önünde bulundurularak bir jüri heyeti tarafından değerlendirildi. Jüriler ayrıca tasarımların yaratıcılığını ve gerçekçiliğini de dikkate aldı.

2015’te başlayan yarışma temel olarak üç basamaktan oluşuyordu. Mimari modelleme, materyal gelişimi ve inşa olarak ayrılan alanlarda 11 yarışmacı takımın hepsi sunumlar yaptılar. Son olarak inşa aşaması hakkında sunumlarını yapan firmalar arasından üç finalist belirlendi.

1- SEArch+/Apis

Birinci olarak seçilen SEArch+/Apis takımının tasarımı, Mars ortamında sürdürülebilir olmasını sağlayacak kıvrımlı “baca” şeklinde tasarımıyla sergilendi.

2- Team Zopherus

Zopherus Takımı tarafından tasarlanan ev, tamamen otonom bir 3D yazıcı ile inşa edilebilecek şekilde tasarlandı. Hareketli bir robot olarak tasarlanan 3D yazıcı evi adım adım basacak şekilde programlanacak.

3- Mars Incubator

Mars Incubator ise modüler bir tasarım olmasıyla öne çıkıyor. Tasarımı dışarıdan bakıldığında bir bilgisayar oyunundan fırlamış gibi gözüken bu tasarım birbirine bağlı odalardan oluşan bir ev olarak karşımıza çıkıyor. Yapıları bir giriş holü, bir yaşam alanı, birden fazla tesis içeren bir alan ve bitki gelişimi için geliştirilen bir biyo-üretim alanını içeriyor.

Finale kalmayı başaran bu üç takım NASA’dan toplam 100 bin dolar bağış alacak. Bugüne kadar yarışmaya katılan takımlara toplam 3.1 milyon dolar dağıtıldı.

Finalde, 1 Mayıs – 4 Mayıs 2019 tarihleri ​​arasında takımlar tasarımlarının 1:3 ölçekli modellerini 3D yazıcılar ile inşa edecek. Kazanan takım ise 800 bin doların yanı sıra Mars’a kendi tasarladıkları evlerini yollama şansını yaşayacak.

Kaynak:

https://www.digitaltrends.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Șantiye stajında dikkat edilmesi gereken 5 önemli madde

Stajın kariyer hayatındaki önemini hepimiz biliyoruz. Gönüllü veya zorunlu staj olsun farketmeksizin şantiye stajında dikkat edilmesi gereken 5 önemli maddeye değineceğiz. 1. İlk izlenim Staj için...

E=MC2 ‘ye Büyük Ödül